Chorzów: Smartfon powie osobie niewidomej kiedy można bezpiecznie przejść przez jezdnię

Telefon powie osobie  niewidomej czy może przejść przez jezdnie. Wszystko dzięki specjalnym czujnikom na sygnalizatorach, które wyślą informacje na komórkę. Kiedy osoba korzystająca z aplikacji zbliży się do przejścia dla pieszych usłyszy komunikat o kolorze światła na sygnalizatorze. Aplikacja wskaże także nazwę ulicy, kierunek w którym osoba zmierza oraz szerokość jezdni. Dzięki aplikacji będzie też można na telefonie uruchomić przycisk wywołujący zielone światło. Chorzów jest pierwszym miastem w Polsce, które testuje tego rodzaju rozwiązanie na sygnalizatorze.
– W Chorzowie znajduje się kilka instytucji i zakładów pracy, w których przebywają i pracują osoby niewidome lub słabo widzące. To z myślą o ich wygodzie i bezpieczeństwie testujemy takie rozwiązania – tłumaczy Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa – Jeśli ta technologia spotka się z uznaniem ze strony osób niewidomych, to na pewno będziemy kontynuować projekt.
Kilka lat temu podobne urządzenia pojawiły się w 10 punktach w Chorzowie, m.in. na budynku Teatru Rozrywki i na Dworcu Kolejowym. Kiedy użytkownik aplikacji zbliża się do konkretnego miejsca, znacznik informuje ją sygnałem dźwiękowym o dotarciu na miejsce.
Aplikacja TOTUPOINT jest bezpłatna. Pobrać można ją ze sklepów Google Play oraz App Store.


 

Źródło: mat. pras. UM Chorzów