Manifestacja niewidomych w Warszawie

Jak co roku, z okazji Międzynarodowego Święta Białej Laski Fundacja zaprasza na międzynarodową konferencję, wielowątkowe wydarzenie, którego celem jest omówienie sytuacji tej grupy obywateli w Polsce i na świecie, zaprezentowanie nowoczesnych metod niwelowania skutków braku wzroku i zaapelowanie do społeczeństwa i władz o jak najwięcej empatii i zrozumienia.
W ramach spotkania odbędą się m. in.:
1. Spotkanie Wschód-Zachód – konferencja z udziałem władz World Blind Union z jej prezesem Fredric’iem Schroederem (USA) na czele oraz delegacjami 15 krajów
Celem spotkania jest omówienie sytuacji niewidomych na świecie oraz wypracowanie wspólnego komunikatu kierowanego stąd, z Polski, do władz państw i kierownictw instytucji ponadnarodowych. Główny referat pt. „Information resulting in mobility and ability” wygłosi honorowy prezes Fundacji, Marek Kalbarczyk.
21.10.2019 r., godz.10:00, Centrum Nauki Kopernik
2. Inauguracja Konferencji REHA z udziałem około 1000 osób
– Ogłoszenie wyników konkursu na IDOLI tego środowiska: media, edukacja, urzędy, idole specjalni
– Sesja merytoryczna
– Wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty dla naszych beneficjentów
– Rozliczne atrakcje: bezwzrokowe dyscypliny sportowe, konkursy i turnieje, koncerty z udziałem wybitnych artystów, między innymi niepełnosprawnych.
21.10.2019 r., godz. 14:00, Centrum Nauki Kopernik
3. Manifestacja „My nie widzimy nic, a Wy – czy widzicie nas?”
Jest w Polsce tyle zaległości w dziedzinie wyrównywania życiowych szans osób z niepełnosprawnościami, że mimo starań sytuacja jest trudna.
– Czy niewidomy naprawdę może wyjść z domu i bezpiecznie dotrzeć do celu?
– Czy niewidomi są przyjmowani w szkołach i na uczelniach z otwartymi ramionami?
– Czy pracodawcy szanują niepełnosprawnych pracowników i osoby poszukujące ciekawego zajęcia i dobrego wynagrodzenia na rynku pracy?
– Czy niewidomi są obecni w mediach?
23.10.2019 r., godz.10:00, Krakowskie Przedmieście w Warszawie
4. Koncert integracyjny pod hasłem „20 lat Świata Otwartego dla Niewidomych” – Krzesimir Dębski, Anna Jurksztowicz, Monika Janik i przyjaciele
23.10.2019 r., godz. 15:00, kampus UKSW
Nazwa projektu: REHA FOR THE BLIND IN POLAND
Świat dotyku, dźwięku i magnigrafiki
Wielkie Spotkanie niewidomych, Słabowidzących i ich Bliskich w Warszawie
XVII edycja Konferencji w 20. rocznicę jej inauguracji i 20-lecie UKSW pod hasłem „Edukacja i okulistyka przywracające nadzieję”
21-23.10.2019 r.


 

Źródło: inf. pras.