Żory: Skorzystaj z bezpłatnych badań oczu

Termin i miejsce wydarzenia:
Z bezpłatnych badań oczu można skorzystać do 30 listopada 2019 r.
Śląskie Centrum Leczenia Oczu Sp. z o.o.
ul. Okrężna 11
44-240 Żory


 

Aż 200 mieszkańców miasta Żory może w tym roku skorzystać z darmowych badań wykrywania zwyrodnienia siatkówki związanego z wiekiem (AMD) oraz ocznych powikłań cukrzycy w aspekcie ich wykrywalności w oparciu o analizę lekarską fotografii barwnej dna oka.
Na zlecenie Urzędu Miasta Żory badania dla żorzan przeprowadza Śląskie Centrum Leczenia Oczu Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Okrężnej 11 w Żorach.  Planowane jest przebadanie 200 osób, mieszkających na stałe lub czasowo w Żorach, które:

  1. – ukończyły 50 lat życia , jeżeli ostatnie badanie okulistyczne było wykonane 12 miesięcy wstecz,
  2. – chorych na cukrzycę lub stwierdzoną nietolerancją glukozy, jeżeli ostatnie badanie okulistyczne było wykonane 6 miesięcy wstecz i wykazało zmiany na dnie oka,
  3. – chorych na cukrzycę lub ze stwierdzoną nietolerancją glukozy, jeżeli ostatnie badanie okulistyczne było wykonane 12 miesięcy wstecz.

Z badań można skorzystać bezpłatnie w siedzibie Śląskiego Centrum Leczenia Oczu Sp. z o.o. przy ul. Okrężnej 11 w terminie do 30 listopada 2019 r. Należy jednak wcześniej zarejestrować się telefonicznie pod numerem (32) 469-60-31 lub 516-896-929. Rejestracja czynna  od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00 – 20:00.

AMD

AMD to zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem. Jest ono przewlekłą, postępującą chorobą prowadzącą do trwałych zmian w centralnej siatkówce i naczyniówce, w wyniku których dochodzi do nieodwracalnej częściowej lub niemal całkowitej utraty wzroku. Choroba występuje  w dwóch postaciach: suchej (łagodniejszej o powolnym przebiegu – 80-90% chorych) i wysiękowej (często bardzo szybko postępującej – około 10-15% chorych).
AMD dotyka osoby po 45-50 roku życia, kiedy to częstość zachorowania wynosi około 8%, przy czym wraz z wiekiem liczba chorujących wzrasta, osiągając około 40% populacji 80-latków. Z wiekiem wzrasta również częstość występowania zaawansowanej postaci choroby. W Polsce liczbę chorych szacuje się na 1,2 – 1,5 miliona, z czego 10-15% choruje na bardziej destrukcyjną postać wysiękową. W skali ogólnoświatowej liczba chorych obecnie wynosi co najmniej 30-40 mln, a dane statystyczne z wielu krajów wskazują na wzrastającą tendencję zachorowalności na AMD – stąd określenie „epidemia ślepoty” dla tej choroby wydaje się uzasadnione. W krajach rozwiniętych AMD jest główną przyczyną nieodwracalnej ślepoty u osób powyżej 50 roku życia. Warto skorzystać z badań i uchronić się przed przykrymi skutkami choroby, reagując odpowiednio szybko.