Warszawa: Gabinety ginekologiczne dla pacjentek z niepełnosprawnościami

Źródło: inf. pras.


 

Dwa miejskie szpitale, Praski i Solecki, otwierają gabinety ginekologiczne przystosowane do przyjmowania pacjentek z niepełnosprawnościami. Ułatwieniem będzie nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim forma zapisów i przebieg samej wizyty lekarskiej.

– O konieczności uruchomienia gabinetów, w których badane mogą być pacjentki z różnymi niepełnosprawnościami mówiłem przedstawiając programWarszawa dla kobiet” – przypomina Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. – To ważne, aby warszawianki wymagające specjalnej opieki i udogodnień, mogły czuć się bezpiecznie i komfortowo w gabinecie bez barier.

Specjalne szkolenia

Uruchomienie gabinetów poprzedzone zostało cyklem szkoleń personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek i położnych prowadzonych przez Fundację „Kulawa Warszawa”. Dzięki niemu personel poznał indywidualne potrzeby i trudności, jakich mogą doświadczać osoby z każdego rodzaju niepełnosprawnościami (ruchową, wzroku, słuchu i mowy, intelektualną, neurologiczną, psychiczną) po to, aby w jak najbardziej dogodny dla danej grupy sposób zaopiekować się pacjentkami. Wykłady teoretyczne zostały wzbogacone o ćwiczenia pozwalające doświadczyć niepełnosprawności z wykorzystaniem m.in. opasek na oczy, słuchawek, wózków, symulatorów niedowidzenia i ograniczenia ruchowego.

Wygodne zapisy i indywidualny opiekun

Wizyty w obu szpitalach będą umawiane indywidualnie – każda będzie dostosowywana do potrzeb i oczekiwań pacjentek. Wizyty można umawiać od 20 sierpnia 2019r.
Jeśli pacjentka wybrała Szpital Praski może skontaktować się mailowo: przyjazny@szpitalpraski.pl lub telefonicznie pod numerem (22) 555-12-34 (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00).
Wizytę w Szpitalu Solec należy umówić pisząc na adres przyjazny@cmsolec.pl lub dzwoniąc pod numer 883-700-972 (czynny od poniedziałku do piątku od godz.8.00 do 15.00).
W obu placówkach gabinety wyposażone są w fotele przystosowane do wymogów pacjentek z niepełnosprawnością ruchową.
Po uzyskaniu zgłoszenia pracownik szpitala kontaktuje się z pacjentką ustalając zakres niezbędnej pomocy dostosowany do niepełnosprawności. Możliwa jest  m.in.:

  1. – pomoc przy wysiadaniu/wsiadaniu z samochodu przed szpitalem (wyjęcie wózka, pomoc w wejściu do szpitala);
  2. – spotkanie w określonym miejscu szpitala i pomoc w dotarciu do odpowiedniego gabinetu;
  3. – tłumacz języka migowego;
  4. – dodatkowa asysta przy badaniu (pomoc przy przesiadaniu, rozbieraniu, itp.);
  5. – specjalny podnośnik do przejścia z wózka na fotel ginekologiczny;
  6. – inne wskazane przez pacjentkę.