„Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”

Źródło: Fundacja Santander/inf. pras.


 

Cykl wyjątkowych koncertów „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga” rozpoczął się w Krakowie w Centrum Kongresowym ICE, gdzie 7 czerwca odbył się koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej wraz z zespołem Vołosi.
Koncerty rozpoczynały się utworem autorstwa niewidomego, hiszpańskiego kompozytora Joaquína Rodrigo, i były grane przez orkiestrę w całkowitej ciemności. W trakcie występów było można usłyszeć dzieła innych wybitnych twórców, którzy zmagali się z dysfunkcją wzroku, takich jak Johann Sebastian Bach czy Georg Friedrich Händel. Granie w ciemności to dla orkiestry duże wyzwanie artystyczne. Występ wymagał od muzyków porozumienia scenicznego oraz opanowania repertuaru na pamięć tak, aby mogli grać bez nut i pomocy dyrygenta.
Na koncertach wystąpili muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej wraz z gwiazdami takimi jak m.in. Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Carmen Giannattasio, Anna Jurksztowicz. Wydarzenia prowadzili wymiennie Dariusz Stańczuk (redaktor RMF Classic) i Filip Jaślar (lider Grupy MoCarta). Koncerty odbyły się w okresie od 7 do 25 czerwca w takich miastach jak: Kraków, Bydgoszcz, Białystok, Legnica, Katowice, Wrocław, Warszawa, Szczecin, Łódź, Zielona Góra i Poznań.
Wśród zaproszonych gości znalazły się zarówno osoby widzące, jak również osoby z dysfunkcją wzroku, a wśród nich przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych.
Organizatorem koncertów był Santander Bank Polska we współpracy z POLFUND Funduszem Poręczeń Kredytowych S.A. oraz Filharmonią Śląską. Patronem inicjatywy była Fundacja Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego. Partnerem społecznym był Polski Związek Niewidomych Instytut Tyflologiczny.