Antygona w Nowym Jorku

Spektakl z audiodeskrypcją
Termin i miejsce wydarzenia:
09.06.2019 (niedziela), godz. 19:30
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
ul. Rynek 10
40-003 Katowice
Wstęp:
Bilety dla osób korzystających z udogodnień: 20 zł.
Rezerwacje należy zgłaszać bezpośrednio w biurze obsługi widzów teatru pod numerem:
(32) 258-89-67, lub pod adresem e-mail:
bow@teatrslaski.art.pl.
Przy rezerwacji należy podać imię i nazwisko i zaznaczyć, że chodzi o bilety w ramach Kultury bez Barier. Należy również zgłosić chęć skorzystania z udogodnień i sprecyzować, czy chodzi o audiodeskrypcję czy napisy.
Bilety można odebrać bezpośrednio przed spektaklem.


 

Janusz Głowacki pisząc „Antygonę w Nowym Jorku” nie mógł przewidzieć ani głośnego w Polsce manifestu „Pokolenie 1200 zł brutto” ani np. brutalnych danych sprzed roku, o tym, że młodzi pomiędzy 18. a 34. rokiem życia stanowią już w Polsce ponad połowę bezrobotnych (dane za portalem Magazynu „Forbes“). Nie mógł też przewidzieć szeroko komentowanej książki brytyjskiego badacza G. Standinga „Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa“ (2014), która wywołała społeczną burzę o miliony ludzi niepewnych swojego jutra.
Może paradoksalnie dziś bliżej nam do społecznego wykluczenia i parkowej ławki dla bezdomnych niż w latach 90.? Czy dialogi bezdomnego intelektualisty Saszy i życiowego nieudacznika Pchełki nie brzmią jeszcze groźniej teraz, gdy słowa „zwykły obywatel“, „emigrant“ i „imigrant“ znaczą tak wiele? Powoływanie do życia postaci z „Antygony w Nowym Jorku” dziś w Katowicach zobowiązuje młodych twórców do patrzenia na historię Janusza Głowackiego przez pryzmat tych, którzy siedzą teraz na widowni: ich kolegów i koleżanek z pokolenia, któremu cykl życia wyznaczają wezwania do spłaty kredytów. Tych, którzy wydają więcej niż mogą mieć.
To jest ten poziom aktorstwa, który z ogromną przyjemnością i niemal niedowierzaniem ogląda się na scenie, ponieważ aż trudno uwierzyć, że jest to tylko wykreowana przez aktora [Wiesława Sławika] postać, a nie zachowanie prawdziwej osoby.