I OLECKI DZIEŃ ZDROWIA

Termin i miejsce wydarzenia:
11.05.2019 (sobota), godz. 12:00
Plac Wolności
19-400 Olecko


 

11 maja br. od południa na Placu Wolności rozpocznie się impreza pod nazwą I Olecki Dzień Zdrowia.
– Przygotowaliśmy bogatą ofertę bezpłatnych badań, konsultacji i wykładów na temat profilaktyki zdrowia. W budynku Regionalnego Ośrodka Kultury „Mazury Garbate”, w galerii im. A. Legusa przeprowadzane będą badania słuchu. Zaplanowaliśmy również dwa wykłady – z zakresu wad słuchu i wzroku oraz z zakresu udzielania pierwszej pomocy, połączony z użyciem defibrylatora. Warto przypomnieć, że w tym roku ze środków budżetu obywatelskiego kupimy trzy zestawy takich urządzeń, które będą dostępne w centrum miasta. Myślę więc, że warto poznać zasady posługiwania się tym sprzętem, dzięki któremu w przyszłości będzie można uratować życie – mówi Ewa Zalewska-Drozd, kierownik Wydziału Spraw Społecznych, Zdrowia i Bezpieczeństwa.
Ale to oczywiście tylko niewielki fragment z oferty programowej imprezy.
– Zadbaliśmy o ofertę w zasadzie dla każdej grupy wiekowej. Kobiety będą mogły wykonać mammografię – specjalistyczny autobus będzie zaparkowany przy budynku ROK-u. Zapraszamy również na badanie wzroku na Plac Wolności 25, gdzie mieści się sklep optyczny. Na stoiskach ustawionych na Placu Wolności będzie można zmierzyć poziom ciśnienia, cholesterolu czy glukozy. Wykonywane będą badania EKG jak również badania oceny ukrwienia nóg. Będzie można skorzystać z konsultacji dietetycznych czy z zakresu chorób niedokrwiennych serca. Oczywiście wszystkie te badania i konsultacje będą tego dnia nieodpłatne – informuje burmistrz Karol Sobczak.
W organizację imprezy włączył się m.in. olecki oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, który przygotuje stoisko ze zdrowymi przekąskami w ramach akcji pn. „Żółty talerzyk”. – Chcemy pokazać, że warto przełamać przyzwyczajenia i zamienić fastfoodowe przekąski na zdrowe i smaczne zamienniki – mówi Anna Mackiewicz, prezes TPD w Olecku.
O tym, że poprawne mycie rąk to nie lada sztuka będzie można przekonać się na stoisku Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Test pod lampą UV będzie sprawdzianem naszych umiejętności. Pracownicy stacji informować będą również o zmorze ostatnich czasów – chorobach odkleszczowych. Warto wiedzieć jak zmierzyć się z tym niewielkim ale niezwykle groźnym pasożytem.
Zainteresowani mieszkańcy na stoisku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej będą mogli skorzystać z porad i pomocy związanej z wypełnianiem formularzy na zasiłki, stypendia i inne formy wsparcia, prowadzone przez MOPS.
W ramach oferty programowej I Oleckiego Dnia Zdrowia odbędzie się pokaz pierwszej pomocy z wykorzystaniem sprzętu do defibrylacji oraz pokaz Krav Magi. Pani Daria Maciejewska z firmy Perfect Fit zaprezentuje blok ćwiczeń – czas wiosną „powalczyć„ o kondycję i figurę! W trakcie gdy mamy będą ćwiczyć o dzieci zadbają animatorzy Pióropusza i WażkaFun, którzy przygotują blok zabaw dla najmłodszych.
Atrakcją imprezy będzie pokaz ratownictwa na przykładzie wypadku komunikacyjnego w wykonaniu policjantów, strażaków i ratowników medycznych. Będzie się działo!
Organizatorami imprezy są: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci o/Olecko, Urząd Miejski w Olecku oraz Stowarzyszenie Kocham Olecko.