Wielozmysłowe oprowadzanie w Olszewski Gallery

Oprowadzanie z audiodeskrypcją
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nasz kanał RSS lub polub nasz profil na Facebook-u!


 

Termin i miejsce wydarzenia:
24.04.2019 (środa), godz. 17:00
Olszewski Gallery
ul. Szpitalna 8A
00-031 Warszawa
Wstęp wolny
Przystanek: Krucza, możliwość dojazdu z Centrum tramwajami numer 7, 22, 24,25 lub autobusami linii 117, 127, 128, 158, 171, 175
Istnieje możliwość odebrania Państwa z okolicznego przystanku lub wskazanego miejsca w centrum Warszawy. Jeśli istnieje taka potrzeba, prosimy o kontakt:
Tel. 723-665-314
E-mail: info@wielozmysly.org


 

Fundacja Wielozmysły zaprasza na wielozmysłowe oprowadzanie w Olszewski Gallery po wystawie “Stefan Szmaj. Linoryty 1916-1920. Odzyskana Wolność Ekspresji.”
Będzie to pierwsze oprowadzanie rozpoczynające projekt “Spacerownik Wielozmysłowy”- cykl spotkań, w ramach których wspólnie z osobami z niepełnosprawnością wzroku odwiedzamy galerie sztuki i instytucje kultury.
Stefan Szmaj. Linoryty 1916-1920. Odzyskana Wolność Ekspresji.
Na wystawie znalazło się ponad 40 prac artysty powstałych w latach 1916-1920: rysunków, matryc linorytniczych i odbitek. Szmaj był głównym przedstawicielem nurtu poznańskiego ekspresjonizmu, a także jednym z założycieli grupy Bunt.
W poruszanej przez Szmaja tematyce znajdziemy wizerunki własne i ważnych dla artysty postaci, które bardziej niż portretami są zapisem jego emocjonalnego stosunku do przedstawianych bohaterów. A także pejzaże, w których więcej jest gorzkiej refleksji o ówczesnym świecie, niż zachwytu nad obrazowaną naturą.
Szmaj nie bał się poruszać tematów trudnych, czy gorszących, sięgał także po motywy religijne. Jego twórczość, podobnie jak pozostałych poznańskich ekspresjonistów, jest wyrazem walki o nowocześnie rozumianą wolność osobistą, artystyczną i polityczną tuż przed i w latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Oprowadzanie zostało przygotowane przez zespół Fundacji Wielozmysły we współpracy z Olszewski Gallery.