Historyczny wyczyn niewidomego biegacza! Ukończył półmaraton przy pomocy psów przewodników

Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nasz kanał RSS lub polub nasz profil na Facebook-u!


 

Dzięki trójce psów-przewodników, mężczyzna stał się pierwszym niewidomym biegaczem, który ukończył półmaraton w Nowym Jorku w niedzielę, 17 marca.
Thomas Panek, prezes i dyrektor generalny organizacji non-profit Guiding Eyes of the Blind , przebiegł 13-milową trasę nowojorskiego półmaratonu w niedzielę i przekroczył linię mety po 2 godzinach, 20 minutach, 51 sekundach.
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Guiding Eyes of the Blind, Panek skorzystał z pomocy trzech psów przewodników. Westley, czarny labrador retriever, pokonał pierwsze 5 mil. Jego siostra, Waffle, żółty labrador, gnała na FDR (Drive). Wystartowała, jakby jutro miał nastąpić koniec świata – powiedział Panek. Ostatni z trójki psów, Gusa, przebiegł z Pankiem ostatnie trzy mile, pokonując z nim linię mety.
Zarówno Thomas, jak i Gus z dumą odebrali medale United Airlines NYC Half Marathon. Gus oficjalnie odchodzi na emeryturę, po latach wiernej służby jako pies przewodnik Thomasa, na trasach biegowych i poza nimi.
Wyścig rozpoczął się w Prospect Park na Brooklynie i zakończył w Central Parku na Manhattanie.
Thomas Panek jest biegaczem od dłuższego czasu. Do tej pory przebiegł 20 maratonów. Odkąd stracił wzrok w wieku ok. dwudziestu lat, na poważnie rozważał zakończenie przygody z bieganiem, ale ostatecznie nauczył się biegać z drugim człowiekiem, jako przewodnikiem. Zaczął się zastanawiać jednak, czy jest możliwy udział w biegach bez udziału człowieka jako przewodnika. W 2015 r. Opracował program „Running Guides”, który szkoli psy do prowadzenia niewidomych biegaczy podczas biegu.

Źródło: Guiding Eyes for the Blind