Skup się na jaskrze!

Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nasz kanał RSS lub polub nasz profil na Facebook-u!


 

Międzynarodowa Agencja ds. Zapobiegania Ślepocie (IAPB), Światowe Stowarzyszenie Jaskry (WGA) i Międzynarodowe Centrum Zdrowia Oczu (ICEH), przy wsparciu ze strony firmy farmaceutycznej Allergan, uruchamia „Focus On: Glaucoma”, nową inicjatywę, aby podkreślić znaczenie międzynarodowej akcji Światowy Tydzień Jaskry 2019.
Światowy Tydzień Jaskry – 10-16 marca 2019 r. Przypominamy, iż serwis internetowy prowadzony przez Fundację Mir, objął tegoroczną polską edycję akcji patronatem medialnym. Już od jutra, w zakładce Światowy Tydzień Jaskry, udostępnimy listę gabinetów, w których będzie można bezpłatnie przebadać wzrok pod kątem jaskry.
IAPB współpracuje z międzynarodowymi organizacjami i ekspertami w zakresie leczenia jaskry, aby zwrócić uwagę na trzecią główną przyczynę ślepoty. Dzięki nowej inicjatywie ” „Focus on glaucoma” („Skup Się Na Jaskrze” ), będą zwracać uwagę na ślepotę spowodowaną jaskrą, która jest nieodwracalna. Rzeczywiście, jaskrę można uznać za ważną „zaniedbaną chorobę oczu”. W ramach tej inicjatywy odbędzie się szereg działań w ciągu tygodnia, w tym cztery seminaria internetowe poświęcone różnym strefom czasowym oraz kilka postów na blogu ekspertów od jaskry z całego świata.
Punktem kulminacyjnym inicjatywy będzie głośny wykład w dniu 12 marca 2019 r. W London School of Hygiene and Tropical Medicine w Londynie. W wykładzie wezmą udział profesorowie Sir Peng Khaw, dr Winifred Nolan i pani Jess Blijkers, którzy przedstawią powikłania związane z jaskrą, opieką nad chorymi na jaskrę w krajach rozwijających się oraz krytyczną potrzebą zwiększenia skali opieki nad dotkniętymi jaskrą w Afryce Subsaharyjskiej. Sir Peng Khaw jest światowym autorytetem w dziedzinie jaskry występującej u dorosłych i dzieci. Dr Nolan specjalizuje się w leczeniu jaskry, szczególnie w populacjach o niskich dochodach. Obaj są starszymi konsultantami w Moorfields Eye Hospital w Londynie. Pani Jess Blijkers jest kierownikiem programu Eye Health w Light For The World, jednej z niewielu międzynarodowych organizacji pozarządowych z programem jaskry.
Wszyscy mogą wziąć udział w wykładzie (więcej informacji na stronie iapb.org/WGW2019).
W 2015 roku prawie 3 miliony osób straciło wzrok z powodu jaskry, a 4 miliony miało umiarkowane lub ciężkie zaburzenia widzenia. Szacuje się, że blisko 80 milionów ludzi będzie żyło z jedną z odmian jaskry do 2020 roku. Wiele osób z jaskrą nie jest diagnozowanych, dopóki nie stracą całkowicie wzroku, szczególnie w Afryce.
Jaskra jest stanem złożonym i odnosi się do grupy stanów chorobowych, które powodują uszkodzenie nerwu wzrokowego i utratę pola widzenia. Światowy Tydzień Jaskry (10-16 marca 2019 r.) Jest doskonałą okazją do dyskusji na temat problemów, rozwiązań i metod walki z jaskrą na całym świecie.