„Ballady i romanse”

Spektakl z audiodeskrypcją
Termin i miejsce wydarzenia:
09.11.2018 (piątek), godz. 18:00
Teatr Lalek Banialuka  im. Jerzego Zitzmana
ul. Adama Mickiewicza 20
43-300 Bielsko-Biała
Wstęp: 20 zł.
BILETY (indywidualne)
KASA:
od pn. do pt. w godz. 8:00-16:00
w nd. w godz. 9:00-12:00
tel. (33) 815-09-14 wew. 32

 

Fundacja Kultury bez Barier i Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej zapraszają na spektakl z audiodeskrypcją.

 

„Ballady i romanse” w inscenizacji Pawła Aignera to zaskakujące i wielobarwne widowisko, które ukazuje jedno z najważniejszych dzieł literatury polskiej z niemałym dystansem i poczuciem humoru.
Adam Mickiewicz napisał „Ballady i romanse”, które stały się manifestem polskiego romantyzmu, niemal dwieście lat temu. W opozycji do oświeceniowego „szkiełka i oka” odwoływał się do zjawisk nadprzyrodzonych, przywołując nieziemskie istoty, ponad wszystko wychwalając uczucia, intuicję i wiarę jako narzędzia poznawania świata. Opowiedziane w balladach historie często komiczne czy groteskowe z perspektywy współczesnego odbiorcy, wychowanego w popkulturze, która całymi garściami czerpie z romantyzmu właśnie, momentami stają się opowieściami rodem z filmów grozy.
Twórcy inscenizacji odeszli od pełnego patosu i zadęcia sposobu odczytania słów wieszcza i postanowili ukazać je przez pryzmat współczesności i wspomnianej estetyki.

 

Udogodnienia do spektaklu zostały przygotowane w ramach projektu „Rajdy. Kultura bez barier” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2018.