Maj w Żorach pod znakiem dostępności – MOK zaprasza na wyjątkowe wydarzenia


W maju Żory stają się przestrzenią otwartą na różnorodność potrzeb i doświadczeń. Z okazji Dnia Dostępności, który przypada 16 maja, Miejski Ośrodek Kultury przygotował bogaty program wydarzeń, które łączą kulturę, edukację i integrację społeczną. Szczególną uwagę poświęcono dostępności – wszystkie wydarzenia zostały zaplanowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, w tym głuchych, słabosłyszących, niewidomych oraz z niepełnosprawnością intelektualną.

Spotkanie autorskie z historią i legendą w tle

Już 22 maja o godz. 18:00 na żorskim Rynku odbędzie się spotkanie autorskie z Piotrem Kunce, autorem książki „Historyczny człowiek – legendarny święty”. Rozmowa poświęcona postaci św. Jana Nepomucena – postaci ważnej w historii i kulturze wielu krajów Europy – zostanie przetłumaczona na Polski Język Migowy. To doskonała okazja do pogłębienia wiedzy w otwartym i dostępnym formacie. Wstęp wolny.

Film „Chłopi” z audiodeskrypcją i napisami

Dzień później, 23 maja o godz. 18:00 w Kinie Na Starówce, widzowie będą mogli obejrzeć malarską adaptację powieści „Chłopi” w wersji przystosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi. Seans z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących odbywa się w ramach 2. Dni Śląskich Kin Studyjnych. Wstęp wolny.

Święto godności i radości życia

24 maja na placu przy Klubie Rebus (os. Ks. Władysława) odbędzie się Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Pod hasłem „Każdą swoją żywą częścią wybieramy życie” mieszkańcy Żor będą mogli wspólnie celebrować wyjątkowość i siłę osób z niepełnosprawnością intelektualną. W programie przewidziano występy artystyczne, animacje, strefy aktywności, muzykę i poczęstunek. Wydarzenie potrwa od godziny 12:00 do 20:00. Organizatorami są PSONI Koło w Żorach, Urząd Miasta Żory oraz Miejski Ośrodek Kultury. Wstęp również jest wolny.
Majowe wydarzenia w Żorach to doskonały przykład, jak kultura może być dostępna dla wszystkich – bez barier i wykluczenia. To także zaproszenie do budowania społecznej wrażliwości i wspólnoty.


 

Źródło: UM Żory

Porozmawiaj z nami