Spektakularny dzień Polaków na Paraolimpiadzie: Srebro, brąz i niezłomna walka

We wtorek, 4 września 2024 roku, polscy sportowcy odnieśli spektakularne sukcesy na XVII Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu, zdobywając aż cztery medale.
W szermierce na wózkach Kinga Dróżdż i Michał Dąbrowski zdobyli srebrne medale w kategorii A i B w turnieju szabli. Michał Dąbrowski w półfinale pokonał Adriana Castro, swojego przyjaciela, który ostatecznie zajął czwarte miejsce. W finale Dąbrowski minimalnie przegrał z Chińczykiem Fengiem Yanke. Mimo porażki, jego występ spotkał się z ogromnym uznaniem trenera Michała Morysa, który podkreślił nie tylko sportowe umiejętności swojego podopiecznego, ale także jego heroizm w walce z nowotworem przewodów żółciowych.
Kinga Dróżdż, choć w finale uległa Chince Gu Haiyan, nie kryła radości z wywalczenia medalu. Jej zwycięstwo w półfinale nad Węgierką Evą Hajmasi było dowodem na jej silny charakter i umiejętności, które wypracowała przez ostatnie trzy lata.
W pchnięciu kulą Lucyna Kornobys zdobyła swój trzeci srebrny medal paraolimpijski, osiągając najlepszy wynik w sezonie – 8,33 m. Chinka Zou Lijuan ponownie okazała się nie do pokonania, jednak Kornobys zapowiedziała, że nie podda się w walce o złoto w Los Angeles 2028.
Kolejnym sukcesem był brązowy medal Marka Dobrowolskiego w konkurencji R7 50 m karabin dowolny. To pierwszy w historii polskiego sportu paraolimpijskiego medal w tej dyscyplinie. Dobrowolski nie ukrywał zaskoczenia swoim osiągnięciem, a jego trener, Marek Marucha, podkreślił znaczenie tego historycznego sukcesu.
Wtorek przyniósł także emocje na arenach paratenisowych. Natalia Partyka i Patryk Chojnowski awansowali do finałów singla, a Dorota Bucław i Rafał Czuper zapewnili sobie przynajmniej brązowe medale. Natalia Partyka zafundowała kibicom prawdziwy dreszczowiec, pokonując Shiau Wen Tian z Chińskiego Tajpej dopiero w decydującym, piątym secie.
W innych wydarzeniach dnia, Aleksander Kossakowski z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim zajęli szóste miejsce w finale biegu na 1500 m, a Łukasz Mamczarz zajął siódme miejsce w finale skoku wzwyż. Michał Kotkowski awansował do finału biegu na 400 m, natomiast Alan Ogorzałek zajął siódme miejsce w finale 100 m stylem motylkowym. Milena Olszewska, pomimo dobrej formy, zakończyła udział w ćwierćfinale turnieju łuczniczego.

Źródło: PKPar