IPC i WHO wspólnie promują technologie wspomagające podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu


Podczas rozpoczynających się dziś Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu 2024 Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) połączą siły, aby zwrócić uwagę na kluczową rolę technologii wspomagających w sporcie. Kampania pod nazwą „Wyposażeni w równość” ma na celu podkreślenie, jak istotny wpływ mają te technologie na osiągnięcia paraolimpijczyków oraz promowanie globalnych działań, które poprawią dostęp do tych niezbędnych rozwiązań.
Podczas Igrzysk organizacje będą korzystać z platformy Paraolimpiady, aby szerzyć wiedzę na temat technologii wspomagających, takich jak protezy do biegania, wózki inwalidzkie czy podpory stabilizujące w łucznictwie. Kampania ma na celu nie tylko ukazanie, jak sportowcy wykorzystują te technologie, ale także podkreślenie znaczenia powszechnego dostępu do nich.

„Paraolimpiady pokazują nam, co jest możliwe dzięki technologii wspomagającej, ale jednocześnie uświadamiają, jak wielu ludzi na świecie nie ma dostępu do tych kluczowych rozwiązań,”

powiedział Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO.

„Wzywamy rządy, darczyńców oraz społeczeństwo obywatelskie do priorytetowego traktowania tych produktów poprzez ich integrację z podstawową opieką zdrowotną.”

Prezes IPC, Andrew Parsons, zauważył, że Igrzyska Paraolimpijskie to jedno z nielicznych wydarzeń na skalę światową, które stawia osoby z niepełnosprawnościami na pierwszym planie.

„Technologie wspomagające pozwalają sportowcom na nowo definiować, co jest możliwe w sporcie, inspirując przy tym miliony ludzi na całym świecie,”

dodał.
Jednak dostęp do tych technologii pozostaje globalnym wyzwaniem. WHO szacuje, że ponad 2,5 miliarda ludzi na świecie potrzebuje technologii wspomagających, ale w wielu regionach dostęp do nich jest bardzo ograniczony. Na przykład tylko 5-35% osób potrzebujących wózka inwalidzkiego ma do niego dostęp, a jedynie 10% globalnego zapotrzebowania na aparaty słuchowe jest zaspokajane.
Kampania „Wyposażeni w równość” zwróci również uwagę na sukcesy niektórych krajów w poprawie dostępu do technologii wspomagających. Przykładem może być Zimbabwe, które niedawno zwolniło te produkty z podatku, oraz Francja i Japonia, które wprowadziły obniżki podatków na technologie wspomagające w sporcie przed Paraolimpiadą.
Podkreślając te inicjatywy, kampania wzywa inne kraje do wdrażania podobnych rozwiązań i integracji technologii wspomagających z podstawową opieką zdrowotną i powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Działania te nie tylko umożliwiają pełne uczestnictwo jednostek w życiu społecznym, ale także wspierają rozwój gospodarczy poprzez zmniejszenie kosztów zdrowotnych i socjalnych oraz promowanie bardziej produktywnej siły roboczej.
WHO współpracuje również z IPC oraz rządem Francji, aby zapewnić zdrowe i bezpieczne środowisko dla sportowców i widzów podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu 2024. Wspólnie opracowane zalecenia zdrowotne mają na celu wsparcie podróżujących na to wydarzenie.


 

Źródło: IPC Press Release