“Rozświetlone niebo nie daje spać,
To nie jest księżyc ani światło gwiazd,
Zobaczyłam skrzydła to nie był ptak,
Wzięłam mały plecak na szybki marsz.” – Fragment utworu „Dziewczynka z zapałkami”
Te wzruszające słowa metaforycznie opisujące wojnę w Ukrainie to cytat wyjątkowego utworu stworzonego przez grupę artystów, wrażliwych na dramat, który toczy się za wschodnią granicą. Charytatywny singiel o tytule “Dziewczynka z zapałkami” będzie miał premierę już 16 września, a dochód z jego sprzedaży artyści postanowili przekazać na Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon.
Jak powstał ten charytatywny utwór?
Sytuacja w Ukrainie poruszyła wiele serc. Od samego początku wojny z Polski płynie pomoc dla potrzebujących sąsiadów. Wiele rodzin otworzyło swoje domy na uciekających z terenów objętych działaniami wojennymi.
Wojna poruszyła również Macieja Żarnowskiego i Patrycję Hefczyńską, którzy postanowili wydać charytatywny singiel.
“Poranek 24 lutego był dla mnie szokiem. Rosja zaatakowała Ukrainę. Nie mogłem w to uwierzyć. Kiedy włączyłem telewizor, widząc tysiące uciekających z Ukrainy matek z dziećmi, miałem wrażenie, że oglądam film katastroficzny. Niestety to wszystko działo się naprawdę. Zacząłem się zastanawiać, co ja mogę zrobić, jak mogę pomóc? Pierwsza myśl – piosenka. Singiel, z którego dochód ze sprzedaży, zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym Ukraińcom. Zadzwoniłem do Patrycji z propozycją wspólnego napisania i nagrania piosenki. Zgodziła się bez chwili wahania. Miałem pomysł na muzykę i opowiedziałem Patrycji historię, z której Ona stworzyła piękny tekst. Piosenka nabierała kształtu, a my działaliśmy dalej”. – Maciej Żarnowski.
Utwór został nagrany P.U.M.A. Studio, a wytwórnia Luna Music zdecydowała się wydać singiel. W nagraniach uczestniczyli: Patrycja Hefczyńska (wokal), Maciej Żarnowski (gitara), Urszula Salamon (flet), Bartosz Staburzyński (bas) oraz Stanisław Staburzyński (pianino). Autorami zarówno tekstu, jak i muzyki są Patrycja Hefczyńska oraz Michał Żarnowski. Piosenka opowiada o życiu w codzienności ogarniętej wojną. Główną bohaterką jest tytułowa dziewczynka, która zalękniona otaczającą rzeczywistością, decyduje się na ucieczkę zabierając ze sobą tylko maleńki plecak. Całość utworu jest utrzymana w spokojnym, nieco melancholijnym klimacie. Połączenie brzmienia gitary akustycznej, fletu oraz kobiecego głosu sprawia, że odbiorca słuchający piosenki jest w stanie zrozumieć wszystkie emocje płynące z przekazu tekstu.
Premiera utworu zaplanowana jest na 16 września. Singiel zostanie wydany w ecopaku i będzie dystrybuowany w sieci sklepów empik oraz na stronie Luna.pl. Dodatkowo użytkownicy platform muzycznych będą mogli tam odsłuchać piosenkę.
Charytatywny Cel
Twórcy utworu “Dziewczynka z zapałkami” od samego początku chcieli nadać charytatywny charakter produkcji i dystrybucji tej piosenki.
Całość środków finansowych ze sprzedaży zostanie przekazanych na rzecz Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami, prowadzonego przez Fundację Avalon.
Fundacja Avalon od 2006 roku wspiera osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, by mogły być samodzielne i aktywne w każdej sferze swojego życia. Celem organizacji jest szeroko rozumiana pomoc – poprawa jakości ich codziennego życia poprzez aktywną rehabilitacje, wsparcie w leczeniu, aktywizacje sportową, rozwijanie pasji i zainteresowań, a także zwiększanie świadomości społecznej w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W wyniku wojny w Ukrainie, Fundacja Avalon otworzyła Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami, w ramach którego umożliwia im skorzystanie z bezpłatnej rehabilitacji w warszawskim Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active a także bezzwrotne dofinansowanie rehabilitacji na terenie całego kraju. Ponadto oferuje wsparcie dla polskich i ukraińskich organizacji w pozyskaniu dla nich sprzętu ortopedycznego i innego niezbędnego wyposażenia medycznego.
“Jest nam niezmiernie miło, że artyści postanowili wesprzeć nasze działania na rzecz uchodźców z niepełnosprawnościami. Muzyka to jeden z najlepszych i najbardziej uniwersalnych nośników przekazywania emocji, ale też jest wspaniałym narzędziem służącym integracji i porozumieniu. Jako Fundacja Avalon od ponad 15 lat pomagamy osobom z niepełnosprawnościami w Polsce poprzez bezpośrednie wsparcie, edukację społeczeństwa oraz likwidowanie wszelkich barier. Wraz z rozpoczęciem wojny zdecydowaliśmy podzielić się naszym wieloletnim doświadczeniem z potrzebującymi sąsiadami. Przekazane środki z pewnością pomogą nam kontynuować i udoskonalać nasze działania.” – Helena Szczuka, kierowniczka działu Komunikacji i Promocji Fundacji Avalon.
Źródło: inf. pras.