W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyło się uroczyste podpisanie umów, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami zyskają szansę na rozwój zawodowy i samodzielność. Ponad 800 tysięcy złotych przeznaczono na wsparcie ich aktywności zawodowej – zarówno w postaci dotacji na rozpoczęcie własnej działalności, jak i refundacji kosztów związanych z tworzeniem miejsc pracy.
Dwanaście osób niepełnosprawnych z powiatu kieleckiego otrzymało dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 700 tysięcy złotych, co pozwoli im uruchomić własne firmy. Dodatkowe 125 tysięcy złotych trafiło do dwóch pracodawców, którzy zdecydowali się zatrudnić osoby z niepełnosprawnościami i wyposażyć dla nich stanowiska pracy.
Powiat kielecki od lat skutecznie korzysta ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), pozyskując fundusze m.in. w ramach Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami. W tym roku, dzięki decyzjom Rady Powiatu, na działania wspierające osoby z niepełnosprawnościami przeznaczono ponad 2 miliony złotych.
– Cieszy nas, że możemy wspierać marzenia o prowadzeniu własnego biznesu – mówił wicestarosta Tomasz Dulny, gratulując beneficjentom odwagi i determinacji. – Dzięki takim działaniom budujemy bardziej dostępny rynek pracy.
Cezary Majcher z Zarządu Powiatu podkreślił, że wsparcie osób niepełnosprawnych w ich rozwoju zawodowym to jeden z kluczowych celów samorządu, a Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON, zauważył, że sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy stopniowo się poprawia.
Wśród beneficjentów znalazła się m.in. Iwona Maciążek z gminy Miedziana Góra, która otrzymała 60 tysięcy złotych na otwarcie studia językowego. Planuje prowadzić zajęcia z języka angielskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Z kolei Agnieszka Rutkowska z Bilczy, właścicielka dwóch salonów fryzjerskich, zainwestuje ponad 65 tysięcy złotych w rozwój mobilnych usług fryzjerskich.
Nowe firmy powstaną m.in. w gminach: Piekoszów, Zagnańsk, Górno, Mniów, Masłów i Nowa Słupia. Zakres działalności beneficjentów jest bardzo zróżnicowany – od usług sprzątających i kosmetycznych, przez produkcję mebli i pośrednictwo nieruchomości, aż po prace ogrodnicze.
Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz i współpracy z PFRON, osoby niepełnosprawne w powiecie kieleckim otrzymują realne narzędzia do tego, by rozwijać się zawodowo i niezależnie funkcjonować na rynku pracy.
Źródło: SP w Kielcach