Politechnika Opolska otrzyma z NCBiR osiem milionów złotych na działania związane ze wzrostem dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami – poinformował w piątek rektor uczelni prof. Marcin Lorenc.
Pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju politechnika dostała dzięki udziałowi w konkursie „Uczelnie coraz bardziej dostępne”. Jak poinformował prof. Lorenc, pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na wyposażenie laboratoriów, powstanie Centrum Adaptowanej Aktywności Fizycznej i na likwidację barier architektonicznych.
„Niepełnosprawność już nie oznacza wykluczenia społecznego. Warto pamiętać, że każdego z nas może to spotkać, na przykład kontuzja czy złamanie nogi to już jest niepełnosprawność. Dlatego nasza uczelnia wychodzi naprzeciw potrzebom osobom z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami”
– powiedział prof. Lorenc.
W ramach projektu m.in. na Wydziale Budownictwa i Architektury zostanie zamontowana winda i toalety dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo ponad 400 osób z uczelni zostanie przeszkolonych pod względem wymagań i uprawnień osób z niepełnosprawnościami. Na politechnice powstaną także nowe laboratoria, jak na przykład laboratorium symulacji zespołu geriatrycznego i otyłości, a w Centrum Adaptowanej Aktywności Fizycznej na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii powstanie w pełni wyposażona komfortka, czyli toaleta, w której jest także leżanka dla osób z niepełnosprawnościami. Uczelnia planuje też zakup żaglówki dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Na Politechnice Opolskiej studiują 82 osoby z orzeczoną niepełnosprawnością. W ostatnich dwóch latach liczba ta zwiększyła się o 20 osób. 160 studentów zgłosiło się jako osoby ze szczególnymi potrzebami.
Źródło: Nauka w Polsce