Warsztaty: Kino bez barier – od pomysłu do seansu

Termin i miejsce wydarzenia:
20.01.2025 (poniedziałek), godz. 12:30
Instytut Kultury Miejskiej
Targ Rakowy 11
80-806 Gdańsk
Wstęp wolny, obowiązują zapisy.
Zapisz się na wydarzenie!
Zapisy potrwają do 15 stycznia. Liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu na listę zadecyduje kolejność zapisów.


 

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku zaprasza na bezpłatne warsztaty o organizacji dostępnych seansów w instytucji, organizacji lub firmie!
Co zyskasz?
◦ Dowiesz się, jakie są potrzeby różnych widzów i widzek.
◦ Poznasz narzędzia i technologie ułatwiające dostęp do filmu.
◦ Nauczysz się, jak promować wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami.
Po warsztatach organizator zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu „Światłoczuła” w reżyserii Tomasza Śliwy z napisami, tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Wstęp dla osób biorących udział w warsztatach jest bezpłatny.
Warsztaty poprowadzą eksperci i ekspertki dostępności w kulturze:
Bartek Lis – doktor socjologii, badacz społeczny, animator kultury i edukator. Kierownik Działu Badań i Rozwoju w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. W latach 2018-2024 współpracował z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu oraz Muzeum Współczesnym Wrocław. Ambasador EPALE. Związany również z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”. Specjalizuje się w edukacji obywatelskiej, rozwoju publiczności (audience development) oraz w udostępnianiu oferty instytucji kultury osobom z niepełnosprawnościami.
Joanna Stankiewicz ‒ koordynatorka projektów z doświadczeniem w dziedzinie filmu, edukacji i kultury. Współpracowała z festiwalami Animator i Ale Kino!, a od 2022 roku skupia się na rozwijaniu dostępności w kulturze filmowej. Joanna jest współliderką inicjatyw: „Otwarte Kino”, „Kino bez barier – edycja polska” oraz „Cinema Without Barriers”, realizowanych przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu i współtworzy Forum bez barier. O kinie dostępnym. Działa w Inicjatywie Film dla wszystkich oraz Grupie Roboczej ds. Dostępności Kinematografii przy Radzie Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Jakub Walczyk – kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych. Zajmuje się procesami uspołeczniania instytucji kultury i sztuki, edukacją kulturową, dostępnością oraz badaniami społecznymi. Zastępca dyrektorki Gdańskiego Archipelagu Kultury. W latach 2014–2024 był związany z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, gdzie współrealizował projekty edukacyjne i społeczne: „Centrum Praktyk Edukacyjnych” (w ramach programu Bardzo Młoda Kultura NCK) i „Dwulatka. Szkoła Praktyk Animacyjnych”. Pomysłodawca i jeden z liderów inicjatywy Kino bez barier (2022–2024). Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej (produkcja filmowa) i Instytutu Kulturoznawstwa UAM.

Porozmawiaj z nami