Lublin: Literatura na wyciągnięcie ręki. Wypożyczalnia książek dotykowych dla dzieci z całej Polski


W Lublinie działa pierwsza w Polsce Ogólnopolska Wypożyczalnia Książek Dotykowych, zlokalizowana w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych. Jest to unikalna inicjatywa, której celem jest zapewnienie dostępu do literatury dzieciom z niepełnosprawnością wzrokową. Biblioteka oferuje blisko 300 ręcznie wykonanych egzemplarzy, dostosowanych do potrzeb małych czytelników, umożliwiających im odkrywanie świata poprzez dotyk.
Założycielką biblioteki jest Pani Bożena Kazanowska, nauczycielka w SOSW, która w 2022 roku została wyróżniona Orderem Uśmiechu za swoje zasługi. Pomysł na tworzenie dotykowych książek zrodził się z inspiracji trzech niewidomych chłopców, którzy z ogromnym zapałem chcieli poznawać świat. Początkowo biblioteka posiadała 100 książek, jednak z czasem jej zasoby wzrosły do 300 egzemplarzy.
Wiceprezydent Miasta Lublin, Mariusz Banach, podkreśla, że edukacja dzieci z niepełnosprawnością wzrokową w Lublinie opiera się na nowoczesnych, innowacyjnych metodach pracy, a tworzenie dotykowych książek jest tego doskonałym przykładem. Wypożyczalnia nie ogranicza się jedynie do lokalnych czytelników – książki wysyłane są bezpłatnie na terenie całej Polski, a rodzice mogą również odesłać je do biblioteki bez żadnych kosztów.
Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych, zwraca uwagę na znaczenie książek ilustrowanych w rozwoju dzieci. Książki dotykowe nie tylko rozszerzają wiedzę dzieci niewidomych o świecie, ale także przygotowują je do nauki z podręczników szkolnych, a w przyszłości – do odbioru dzieł sztuki adaptowanych na potrzeby osób niewidomych.
Wypożyczalnia Książek Dotykowych organizuje także liczne spotkania autorskie oraz warsztaty, na których dzieci mają możliwość tworzenia własnych opowieści dotykowych. Cykliczne wydarzenia, takie jak „Tajemnicze kropki – zabawy brajlem”, integrują dzieci z niepełnosprawnością wzrokową z ich pełnosprawnymi rówieśnikami, promując wzajemne zrozumienie i współpracę.


 

Źródło: UM Lublin