Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski chwali Paryż za poprawę dostępności


Prezydent Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, Andrew Parsons, wyraził uznanie dla miasta Paryż za znaczące postępy w poprawie dostępności, które zostały zainspirowane przygotowaniami do Igrzysk Paraolimpijskich Paryż 2024. Zauważył, że Paryż dokonał większych postępów w tej dziedzinie w ciągu ostatnich siedmiu lat niż jakiekolwiek inne miasto goszczące igrzyska paraolimpijskie.
W ramach przygotowań do igrzysk, Paryż zainwestował ponad 125 milionów euro w różnorodne projekty mające na celu uczynienie miasta bardziej inkluzywnym i dostępnym zarówno dla jego mieszkańców, jak i milionów turystów odwiedzających stolicę Francji każdego roku.

Kluczowe inicjatywy na rzecz dostępności

Miasto Paryż wprowadziło szereg inicjatyw, które mają na celu poprawę dostępności w różnych aspektach życia miejskiego. Wśród nich znajduje się rozwój 17 Dzielnic Zwiększonej Dostępności, które zapewniają dostęp do różnorodnych usług publicznych w promieniu 15 minut od miejsca zamieszkania. Ponadto, Paryż zmodernizował infrastrukturę transportu naziemnego, w tym wprowadził w pełni dostępne linie autobusowe, tramwajowe oraz dodał 1000 dostępnych taksówek.
Ważnym elementem tych działań jest także przyjęcie planu, zgodnie z którym do 2030 roku w każdym miejscu w mieście co najmniej jedna szkoła będzie dostępna w promieniu 15 minut. Zwiększono również liczbę dostępnych budynków komunalnych z 45% w 2022 roku do 95% do końca 2025 roku. Dodatkowo, miasto zainstalowało 10 400 modułów dźwiękowych na skrzyżowaniach drogowych, co ułatwia osobom z problemami wzrokowymi poruszanie się po mieście.

Sport i inkluzja

Oprócz działań na rzecz dostępności, miasto Paryż aktywnie promuje uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami w sporcie. Zainwestowano ponad 10 milionów euro w poprawę dostępności w sześciu obiektach sportowych, w tym w historycznych miejscach, takich jak Basen Georges Vallerey, który był miejscem rozgrywania zawodów podczas Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku, oraz stadion Pierre de Coubertin.
Współpracując z organizatorami Igrzysk Paryż 2024 i Francuskim Komitetem Paraolimpijskim, Paryż wspiera rozwój inkluzywnych klubów sportowych. Program Club Inclusif, który początkowo miał na celu stworzenie 40 takich klubów, już teraz przekroczył oczekiwania, tworząc sieć 44 klubów przyjaznych paraolimpijczykom.
Sukces tej inicjatywy skłonił rząd francuski do jej rozszerzenia na cały kraj.

Długoterminowe korzyści

Przykład Paryża pokazuje, jak igrzyska paraolimpijskie mogą być katalizatorem długoterminowych zmian społecznych. Andrew Parsons podkreślił, że choć Paryż osiągnął już wiele, to obecne udoskonalenia powinny być traktowane jako początek długiej drogi do pełnej dostępności, a nie jej koniec. Sukcesy osiągnięte przed igrzyskami powinny być kontynuowane również po ich zakończeniu.
Historia pokazuje, że igrzyska paraolimpijskie mają moc transformacji miast gospodarzy. Paryż, dzięki zaangażowaniu i wizji, dołączył do grona miast, które uczyniły znaczący krok naprzód w kierunku bardziej inkluzywnego społeczeństwa.


 

Źródło: Press Release / IPC