Książki dotykowe dla dzieci niewidomych: Konkurs Typhlo&Tactus w Lublinie


Typhlo&Tactus Polska, krajowy etap międzynarodowego konkursu Typhlo&Tactus, organizowanego od 2001 roku przez francuskie stowarzyszenie Le Doigts Qui Rêvent, przynosi wieści o wyjątkowym wydarzeniu. Tegoroczna edycja konkursu stawiającego na rozwój dotykowej literatury dla dzieci niewidomych i słabowidzących, będzie miała miejsce w Lublinie.
Lublin, jako gospodarz XVI. edycji konkursu, przygotowuje się do wyłonienia pięciu książek, które będą reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Zainteresowane instytucje i osoby mogą już teraz zgłaszać swoją gotowość do udziału w konkursie poprzez wysłanie wiadomości na adres: kontakt@tactuspoland.eu. Takie wstępne zgłoszenie umożliwi otrzymywanie bieżących informacji na temat warsztatów tworzenia dotykowych ilustracji, dostępnych technologii oraz komunikatów od Les Doigts Qui Rêvent – organizatora międzynarodowej części konkursu.
Termin nadsyłania książek na konkurs ustalono na 31 maja 2024 roku, natomiast wyniki krajowego etapu konkursu, Typhlo&Tactus Polska, zostaną ogłoszone 30 czerwca 2024 roku. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie wyników międzynarodowego konkursu Typhlo&Tactus, planowane na 8 października 2024 roku.
Adres, na który należy przesyłać konkursowe książki to „EDUKACJA”, Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin.
Tworzenie dotykowych książek dla dzieci niewidomych i słabowidzących to nie tylko wyzwanie, ale także ważny krok w kierunku ich edukacji i rozwoju. Istnieje wiele źródeł online, głównie anglojęzycznych, które oferują poradniki dla tych, którzy chcą podjąć się tego zadania. Wystarczy wyszukać frazę „How to make a tactile book” (Jak stworzyć książkę dotykową), aby uzyskać dostęp do organizacji specjalizujących się w tym obszarze.
Książki dotykowe, oprócz swojej funkcji edukacyjnej, są również źródłem radości i zabawy dla wszystkich dzieci. Jednak dla dzieci niewidomych i słabowidzących oraz z dodatkowymi niepełnosprawnościami, są one nieocenionym narzędziem wspierającym naukę czytania, poznawanie nowych pojęć i słownictwa. Ponadto, takie książki sprzyjają interakcji między dziećmi a ich rodzinami oraz rówieśnikami.
Najlepsze książki dotykowe wykorzystują różnorodne faktury, od gładkich i miękkich po szorstkie. Muszą być one wytrzymałe, aby móc wytrzymać intensywne użytkowanie, a także posiadać proste ilustracje i niewielką ilość tekstu, co umożliwia dotykowe odkrywanie wszystkich szczegółów. Szczególnie popularne są ilustracje, które pozwalają na manipulację, jak przekładanie czy przesuwanie.
Dla dzieci, które nie są w stanie odczytać tekstu, jasne kolory, dobre kontrasty oraz dodatkowe elementy sensoryczne, takie jak dźwięki czy zapachy, stanowią dodatkową atrakcję.
Konkurs Typhlo&Tactus Polska w Lublinie to nie tylko okazja do promocji literatury dotykowej, ale także ważny krok w kierunku integracji i wsparcia dzieci niewidomych i słabowidzących.


 

Źródło: Tactus Polska