Zmuszali do żebrania na Polskich ulicach niepełnosprawnych Rosjan i Mołdawian. Zatrzymała ich Krakowska policja

Krakowscy kryminalni pod nadzorem prokuratury prowadzą czynności w sprawie handlu ludźmi. Zatrzymano dwie osoby – 35-letniego mężczyznę i 33-letnią kobietę, którzy mieli przywieźć do Polski i zmuszać do żebractwa niepełnosprawnych obywateli Mołdawii i Rosji. Zatrzymanym grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.
Policjanci Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji VI w Krakowie współpracując z Prokuraturą Rejonową dla Krakowa Podgórza otrzymali informację, że na jednej z posesji w Swoszowicach mogą przebywać osoby, które wykorzystując niepełnosprawność innych, zmuszają ich do żebractwa. Na miejscu funkcjonariusze zatrzymali dwoje obywateli Mołdawii, 35-letniego mężczyznę i 33-letnią kobietę, podejrzanych o ten proceder. Kryminalni ujawnili też pokrzywdzonych, obywateli Mołdawii i Rosji, którzy przebywali na terenie Polski nielegalnie – bez ważnych dokumentów, które uprawniałyby do wjazdu i pobytu w Polsce. Z ich relacji wynikało, że przebywają na terenie kraju od kilku miesięcy i żebrzą pod różnymi marketami. Część pieniędzy, przekazywali swoim rodakom, którzy przywieźli ich na teren naszego kraju. W momencie zatrzymania zabezpieczono przy podejrzanych gotówkę w wysokości ponad 20 tys. złotych oraz 30 tys. euro. Zatrzymani usłyszeli zarzuty handlu ludźmi, grozi im kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.
Prokuratura Rejonowa dla Krakowa Podgórza zastosowała wobec obywateli Mołdawii środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonymi, zakazem zbliżania się do pokrzywdzonych oraz zakazem opuszczania kraju.


 

Źródło: KMP w Krakowie