Coraz więcej dzieci zmaga się z krótkowzrocznością szkolną

Krótkowzroczność, inaczej nazywana miopią, staje się coraz bardziej powszechną przypadłością wśród dzieci, a nawet młodszych osób. Ten problem zdrowotny, który wpływa na jakość widzenia odległych przedmiotów, jest już nie tylko domeną dorosłych. W artykule tym dowiemy się, co może wpływać na rozwój krótkowzroczności u dzieci oraz jakie są dostępne metody korekcji tej wady wzroku.

Krótkowzroczność szkolna – pierwszy stopień miopii

Krótkowzroczność, czyli miopia, jest jednym z najczęstszych problemów ze wzrokiem. Osoby z tą wadą widzą obiekty w odległości jako zamazane, a przyczyną jest zbyt długa gałka oczna, która powoduje, że obraz nie jest ogniskowany na siatkówce oka, lecz przed nią. To schorzenie może pojawić się w różnym wieku, ale często diagnozuje się je u dzieci w wieku szkolnym i w okresie dojrzewania.
Istnieją trzy stopnie krótkowzroczności: szkolna (mała) obejmuje wadę do -3 dioptrii, średnia od -4 do -6 dioptrii, a wysoka przekracza -6 dioptrii. Krótkowzroczność szkolna pojawia się najczęściej około 10 roku życia i może pogłębiać się w okresie dojrzewania płciowego. Proces ten stabilizuje się po zakończeniu wzrostu gałki ocznej, co następuje około 21 roku życia. Przyspieszyć go mogą długotrwała praca wzroku z bliska oraz nadmierny wysiłek towarzyszący akomodacji.
Krótkowzroczność u dzieci szkolnych utrudnia widzenie napisów na tablicy, a nawet treści na ekranie komputera lub w książkach z większej odległości. Dziecko często nie zdaje sobie sprawy, że jego wzrok uległ pogorszeniu, dlatego rodzice powinni zwracać uwagę na pewne sygnały, takie jak mrużenie oczu podczas patrzenia na odległe przedmioty lub przesuwanie głowy blisko materiałów czy monitora. Jeśli zauważycie takie objawy u swojego dziecka, nie zwlekajcie z wizytą u okulisty.

Metody korekcji krótkowzroczności u dzieci

Krótkowzroczność można skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Okulary są dostępne dla osób w każdym wieku, podczas gdy soczewki kontaktowe wymagają pewnej dojrzałości dziecka, głównie ze względu na konieczność przestrzegania zasad higieny korzystania z nich. Soczewki kontaktowe są jednak wygodne i nie ograniczają pola widzenia, co pozwala na swobodną aktywność ruchową.
Jednak istnieją także nowoczesne metody korekcji, takie jak ortokorekcja. Ta technika polega na poprawie jakości widzenia za pomocą specjalnych twardych gazoprzepuszczalnych soczewek, które zakłada się na noc, przed pójściem spać. Soczewki ortokeratologiczne modelują rogówkę, nadając jej kształt, który umożliwia prawidłowe widzenie przez kolejne kilkanaście godzin. Dzięki temu w ciągu dnia nie trzeba nosić okularów ani miękkich soczewek. Metoda ta może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Warto podkreślić, że ortokorekcja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na spowolnienie lub zahamowanie postępu krótkowzroczności u dzieci.
Podczas wyboru metody korekcji krótkowzroczności warto wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje dziecka, takie jak jego preferencje co do noszenia okularów i komfort korzystania z nich. Istotne jest także zapewnienie dziecku swobody w codziennej aktywności, na przykład podczas zajęć sportowych.
Warto pamiętać, że krótkowzroczność szkolna to problem, który można skutecznie zarządzać. Dlatego też regularne badania wzroku oraz konsultacje z okulistą są kluczowe dla zapewnienia dobrego widzenia i komfortu dziecka w szkole oraz w codziennym życiu.


 

Źródło: Innovation PR