Do życia gotowi… start!

Autor: Ewa Domańska


 

Chcesz zostać zawodnikiem nie uprawiając sportu?
Pragniesz ekscytacji, uniesienia, zobaczenia świata z innej perspektywy?
Potrzebujesz dostrzec swój potencjał?
Wszystko jest możliwe. Trzeba tylko szybko znaleźć drogę, która pozwoli osiągać sukcesy. Jedną z najbardziej skutecznych i inspirujących jest samorozwój. Narzędziem, które pomaga dobrze przejść zmiany jest Trening Mentalny. To proces podczas którego można doświadczyć bardzo różnych emocji. Jednak stałe wytwarzanie się Dopaminy sprawia, że pojawia się motywacja, chęć do zgłębienia nieznanych obszarów, aż wreszcie eureka. Odkrywamy inny obraz siebie i otaczającej nas rzeczywistości. We wszystkim pomaga czujnie pracujący z zawodnikiem trener, animator zmiany. Liczne ćwiczenia, dyskusje pokazują jaki jest nasz język komunikatu. Czy rzeczywiście słowa przez nas wypowiadane są prawdą, czy też zakodowanymi schematami myślowymi.
Trening Mentalny, to autorska koncepcja stworzona przez Jakuba Bączka. Jak o sobie mówi autor jest „Praktykiem życia i biznesu.” Celem treningu jest szczęśliwe życie, łatwe osiąganie sukcesów. Tu nie sprawdza się stereotypowe postrzeganie dążenie do celu przez długoletnią ciężką pracę. Choć praca w Treningu Mentalnym w żadnym wypadku nie jest kwestionowana, to może być ona przyjemna, ciekawa i twórcza. Każdy z nas ma zasoby, z których od tej chwili może korzystać, tylko nie jesteśmy ich świadomi. Ponadto każdy z nas wyznaje wartości, które tworzą osobisty fundament. Jest on niezbędny do budowania własnej marki. Trzeba tylko wyrazić gotowość do działania, podjąć unikatowe wyzwanie i konsekwentnie realizować zalecenia. Uzupełnieniem Treningu może być publikacja Jakuba Bączka „Trening Mentalny, czyli o dobrym życiu.” Jak podkreśla autor:

„Wszyscy pragniemy dobrego życia w zgodzie ze sobą, wspierających relacji i harmonii. Ta książka jest właśnie o tym – o poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, które większość z nas sobie zadaje: Kim jestem? Czego pragnę? Jak żyć w zgodzie ze sobą? Jak zachować wewnętrzny spokój, gdy okoliczności zewnętrzne temu nie sprzyjają? Jak podnieść się po traumatycznych doświadczeniach?”

Trening mentalny opiera się na wiedzy z różnych dziedzin, takich jak neuronauka, psychologia sportu, psychologia pozytywna, psychologia biznesu, coaching, czy pozytywna terapia kryzysu i chronicznego stresu.
Jak przebiega Trening Mentalny?
Na początku procesu jest sesja diagnostyczna, podczas której zawodnik definiuje i wyznacza swoje cele. Warto podkreślić, że trening nie jest poradnictwem ani Coachingiem, ani też psychoanalizą. To proces, droga, bezpieczna przestrzeń. Tworzymy ją wraz z trenerem w naszej mentalności. Dlatego też trener nie nakazuje, lecz skłania do myślenia, inspiruje, pomaga obalać niesłużące stereotypy.
Po sesji wstępnej trener zdaje raport zawodnikowi z rozmowy. Notka trenera zawiera wnioski, spostrzeżenia i wspólne założenia. Dzięki tej wiadomości zawodnik otrzymuje potwierdzenie czy na pewno dobrze został zrozumiany, czy powiedział to co chciał i tak jak chciał. Jeśli nie, to w każdej chwili ma szansę sprostować i wyartykułować to o czym myśli. Poza tym zawodnik i trener ustalają termin pierwszej sesji i godzinę codziennych spotkań. W obrębie treningu są 3 sesje, które trwają ok. godziny. Cały trening trwa od 5 do 6 tygodni w zależności od potrzeb.
Czemu i komu ma służyć Trening Mentalny?
Jak pisze Agnieszka Janicka-Maj certyfikowany trener w artykule „Mentalne spa czyli coś dla lepszego samopoczucia”:
Trening mentalny ma na celu kształtowanie postawy poczucia sprawczości, poprawę pamięci, koncentracji i funkcji poznawczych, wspiera budowanie nowych nawyków, opartych na języku komunikatu wewnętrznego. Przynosi wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego dzięki obniżaniu napięcia wewnętrznego czy samoregulacji.
Trening mentalny sprawdza się znakomicie w następujących obszarach:
– pewność siebie w nowych wyzwaniach i sytuacjach stresowych
– ustalanie celów i priorytetów (indywidualnych, biznesowych, zespołowych) i realizowanie ich z determinacją
– regulacja emocji i koncentracji w trakcie wykonywania zadań czy rywalizacji
– uważność na działania i ludzi oraz lepsze zarządzanie czasem i energią
– motywacja w pracy oraz radzenie sobie z obniżką formy lub niepowodzeniami
– odporność na stres i lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne
– poczucie własnej wartości i radości z życia”.
Jak widać trening dotyka obszarów, które posiada każdy człowiek. Nie trzeba szczególnego pochodzenia, wykształcenia, statusu społecznego żeby móc się rozwijać. Wszyscy zasługujemy na życie w szczęściu i dostatku i. Żeby to osiągnąć należy stworzyć sobie bazę, z której stale będziemy mogli czerpać.
Nie ma żadnych przeciwwskazań. Trening nie jest ingerencją medyczną w organizm, lecz swoistą stymulacją procesów. Jedynym niezbędnym warunkiem jest gotowość do zmiany i konsekwentne wykonywanie ćwiczeń oraz podejmowanie wyzwań.
„Trening mentalny jest dla każdego, kto chce poprawić swoje zdolności poznawcze, emocjonalne i motywacyjne oraz osiągnąć swoje cele za sprawą korekty JĘZYKA KOMUNIKACJI WEWNĘTRZNEJ.„
Proces! Zmiana! Sukces
Tak więc
Do życia gotowi… start!