Chicago: Jest wyrok sądu w sprawie braku sygnalizatorów akustycznych na miejskich skrzyżowaniach

Sędzia okręgowy Stanów Zjednoczonych, Elaine Bucklo, orzekła w piątek, że brak dostępnej sygnalizacji dźwiękowej (tzw. APS) na przejściach dla pieszych w mieście, jest dyskryminacją osób niedowidzących, ponieważ pozbawia je „znaczącego dostępu” do świadczeń publicznych gwarantowanych przez ustawę o niepełnosprawności.
O sprawie pisaliśmy już w 2019 roku. Przypomnijmy zatem, jak to się zaczęło.
We wrześniu 2019 roku organizacja non-profit American Council of the Blind of Metropolitan Chicago, działająca na rzecz osób niewidomych i słabowidzących, wniosła do sądu pozew przeciwko Departamentowi transportu w Chicago (CDOT), w którym stwierdziła, iż miasto pomija osoby niewidome w procesie planowania infrastruktury miejskiej i robi to świadomie i celowo.
Warto nadmienić, iż Chicago to trzecie pod względem wielkości i zaludnienia miasto w Stanach Zjednoczonych po Nowym Jorku i Los Angeles. Według stanu na rok 2019, w mieście znajdowały się 2672 skrzyżowania, a tylko na jedenastu z nich były zamontowane w tamtym czasie sygnalizatory akustyczne, które mają za zadanie informować osoby niewidome i słabowidzące o tym, czy można bezpiecznie przejść przez jezdnię.
W pozwie oskarżono miasto o to, że przeprowadziło modernizację przejść dla pieszych bez uwzględnienia sygnalizacji dźwiękowej przekazującej informacje o interwałach zielonego i czerwonego światła dla pieszych, APS.
Obecnie trwają rozmowy między powodami i władzami miasta w celu wdrożenia planu naprawczego, by sytuacja pieszych z dysfunkcją wzroku uległa znacznej poprawie.


 

Źródło: WTTW.com / mat. archiwalne Mir.org.pl