„Zobaczyć muzykę”. Toruńska Orkiestra Symfoniczna rusza z projektem skierowanym do osób z dysfunkcją wzroku

Najważniejsze cele projektu „Zobaczyć muzykę” to zapewnienie dostępności kultury dla wszystkich członków społeczeństwa i przekroczenie granicy tradycyjnej recepcji utworów muzycznych. Podczas cyklu 6 koncertów-niespodzianek, wygaszając na chwilę wzrok, w nieprzeniknionych ciemnościach przebudzimy z głębokiego snu nie tylko pozostałe zmysły, ale również ukryte warstwy artystycznej wrażliwości odbiorców, co umożliwi bezgraniczne czucie muzyki. Cała otaczająca nas rzeczywistość: dziwy fauny i flory, piękno i groza zachodzących w naturze przemian, dramatyzm ludzkich losów, zróżnicowanie kulturowe globu i nieprzeniknione tajemnice Wszechświata odsłonią swoją drugą, niewidoczną dla oka, skrywającą się w feerii dźwięków stronę. Projekt umożliwi wejście w osobisty kontakt z utworami najwybitniejszych przedstawicieli sceny muzycznej, które z pewnością wzbudzą zachwyt nie tylko swoim uniwersalnym geniuszem, ale również intymnymi możliwościami odbioru poszczególnych dzieł przez słuchaczy.
Projekt realizowany będzie od 24.03.
2023 r. do 22.05.2023 i obejmie sześć koncertów, które odbędą się na salach koncertowych
Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.
Utwory, które będzie można usłyszeć podczas poszczególnych wydarzeń są niezwykle zróżnicowane, ukazując często zupełnie odmienne względem siebie, lecz zarazem bliskie ludzkiemu przeżyciu skrawki codzienności. Naszą podróż rozpoczniemy od motywów przyrodniczych, a zaproponowany wybór słynnych utworów z pewnością zachwyci odbiorców bogactwem życia zamieszkującego lasy, łąki i rzeki. W tych wielkich dziełach publiczność odkryje nie tylko zróżnicowanie form istnienia, ale również pogrąży się w kontemplacji muzycznego pejzażu tkwiącego w jej własnym wnętrzu. Drugie spotkanie poświęcimy zagadkowości zachodzących w naturze cyklów i przemian – czasami budzących ogólny zachwyt swoim pięknem, innym razem przerażających niszczycielską siłą rozgniewanego żywiołu. Trzecie spotkanie, koncert kameralny, będzie niepowtarzalną okazją do wsłuchania się w nigdy niemilknącą muzykę Wszechświata i pogłębionego spojrzenia w tonącą w strugach księżycowego światła noc. Podczas kolejnego koncertu wprowadzające zróżnicowanie kontekstów społeczno-kulturowych i oddające niepowtarzalną atmosferę wielu zaskakujących, często bardzo egzotycznych miejsc. Inne spotkanie natomiast skupi się na próbie odkrycia tajemnicy cudów codzienności, koncentrując się na ich niepowtarzalnym, a zarazem tak bardzo ulotnym pięknie. Ostatni koncert stanie się hołdem złożonym jednemu z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii, co z pewnością zachęci słuchaczy do wspólnego odkrywania narodowej spuścizny.

Program wydarzeń

Koncert symfoniczny – Flora i fauna
24.03.2023., godz. 19:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki, wydarzenie biletowane
Bilety: 45 zł – normalny, 35 zł – ulgowy
Wystąpią:
Kacper Żaromski – fortepian
Bohdan Koval (Ukraina) – fortepian
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) – dyrygent
Gabriela Ułanowska – prowadzenie
W programie znajdą się utwory krążące wokół motywów przyrodniczych, ukazujące bogactwo i zróżnicowanie flory i fauny. Wyobraźni słuchaczy objawi się zachwycający, tętniący życiem i feerią dźwięków świat otaczających ich lasów, łąk, gór i rzek.
Koncert symfoniczny – Dziwy natury
14.04.2023, godz. 19:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki, wydarzenie biletowane
Bilety: 45 zł – normalny, 35 zł – ulgowy
Wystąpią:
Sulamita Ślubowska – skrzypce
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) – dyrygent
Gabriela Ułanowska – prowadzenie
Podczas koncertu zanurzymy się w tajemnicy zachodzących w naturze przemian. W wewnętrznym muzycznym pejzażu odbiorców ujawni się zarówno zachwyt nad cudami rzeczywistości, jak i przerażenie groźną potęgą żywiołu.
Koncert kameralny – Księżycowe melodie
28.04.2023, godz. 19:00, Sala Kameralna CKK Jordanki, wydarzenie biletowane
Bilety: 15 zł
Wystąpi:
Wojciech Waleczek – fortepian
Gabriela Ułanowska – prowadzenie
Zaciszna atmosfera spotkania stworzy odpowiednią przestrzeń dla refleksji nad subtelnym pięknem Wszechświata. Wybitne dzieła skupione wokół motywu księżycowego światła pozwolą usłyszeć legendarną muzykę sfer niebieskich.
Koncert symfoniczny – Wielkie opowieści
19.05.2023, godz. 19:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki, wydarzenie biletowane
Bilety: 45 zł – normalny, 35 zł – ulgowy
Wystąpią:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Gabriela Ułanowska – prowadzenie
Myśl przewodnia koncertu skoncentruje się na przedziwnych kolejach ludzkiego losu układających się w historie, które do dziś zachwycają publiczność. Oddające fascynujące realia społeczne, tragizm relacji międzyludzkich i potęgę ludzkich emocji utwory z pewnością zagwarantują niezapomniane przeżycia.
Koncert kameralny – Niesamowita codzienność
20.05.2023, godz. 18:00, Sala Kameralna CKK Jordanki, wydarzenie biletowane
Bilety: 15 zł
Wystąpi:
ACh Duo w składzie:
Aleksander Pankowski vel Jankowski – gitara
Noemi Hańczyk – harfa
Gabriela Ułanowska – prowadzenie
Muzyczne spotkanie umożliwi pochylenie się nad zadziwiającym, ulotnym pięknem zawartym w codziennych zjawiskach i niepowtarzalności każdej chwili. Słuchacze przekonają się, że w świecie muzyki bogactwo barw zyskuje nawet pozornie szara rzeczywistość.
Koncert kameralny – Dziedzictwo geniuszu
22.05.2023, godz. 19:00, Sala Kameralna CKK Jordanki, wydarzenie biletowane
Bilety: 15 zł
Wystąpi:
Michał Szymanowski – fortepian
Gabriela Ułanowska – prowadzenie
Koncert zostanie poświęcony jednemu z najwybitniejszych twórców polskiej sceny muzycznej, którego twórczość stanowi istotny składnik narodowego dziedzictwa kulturowego. Słuchacze odbędą podróż przez meandry wybitnych utworów wielkiego kompozytora i spróbują odkryć tajemnicę jego talentu.
Koncerty odbędą się w wyciemnionej sali i będą wzbogacone o audiodeskrypcję. Przed każdym z koncertów odbędą się wycieczki z przewodnikiem po CKK Jordanki (obowiązują wcześniejsze zapisy).


 

Źródło: mat. pras. organizatora