Z e-skierowaniem od teraz również do sanatorium

Autor: Klaudia Torchała


 

Od 17 marca br. osoba, którą lekarz wyśle na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową otrzyma elektroniczny dokument. To rozwiązanie pozwoli śledzić na jakim etapie przetwarzania jest dokument za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta – wyjaśnia Piotr Olewiński, dyrektor departamentu komunikacji Centrum e-Zdrowie.
Tak naprawdę od stycznia 2021 roku e-skierowania zaczęły funkcjonować w ochronie zdrowia. Wystawiano je pacjentom w tej formie do szpitala, lekarza specjalisty, na badanie lub na przykład  szczepienie, a od listopada 2021 roku także na rehabilitację.  Od piątku dołączono też do tego koszyka elektroniczny dokument na wyjazd  do sanatorium.
– E-skierowanie do sanatorium to dokument, którego, w odróżnieniu od papierowej wersji, nie da się zgubić. W każdej chwili ma się do niego dostęp na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) – bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, dostępnej na stronie pacjent.gov.pl. Można znaleźć tam także historię poprzednich e-skierowań, a rodzicowi umożliwiono śledzenie historii leczenia dzieci. Cyfryzacja dokumentu sprawia także, że nie trzeba już przesyłać go do NFZ i pilnować, by zmieścić się w terminie 30 dni – zaznaczył dyrektor CeZ.

Wygodny i szybki podgląd dokumentu

Równocześnie podkreślił, że dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent otrzymuje bardzo wygodny podgląd dokumentu na każdym etapie jego przetwarzania.
– Wprowadzenie e-skierowania do sanatorium umożliwia informowanie pacjenta online o kolejnych etapach przetwarzania dokumentu, w tym o jego rejestracji i potwierdzeniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przyszły kuracjusz znajdzie informację o tym, na jakim etapie jest jego e-skierowanie, na swoim Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce „Skierowania”.
Powiadomienia o tym, na jakim etapie jest e-skierowanie do sanatorium, nadal będą też przychodzić pocztą – przekazał dyrektor CeZ.

Jak działa e-skierowanie?

Wystawione przez specjalistę e-skierowanie do uzdrowiska jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ i rozpatrywane przez lekarza – specjalistę balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, czyli specjalistę od leczenia uzdrowiskowego.
–  Jeśli lekarz je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania. Jeśli lekarz uzna, że e-skierowanie jest niekompletne, to poprosi o jego uzupełnienie – zaznaczył Olewiński.

Papierowe skierowania do końca czerwca

Nie oznacza to jednak, że papierowe skierowania znikają od razu z obiegu. Lekarz może je nadal wystawić w takiej formie do 30 czerwca 2023 roku.
– Wprowadzenie elektronicznych skierowań nie wyklucza sytuacji, w której lekarz użyje papierowej formy skierowania do sanatorium. Stanie się tak, gdy skierowanie dotyczy leczenia lub rehabilitacji poza granicami kraju lub lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc do systemu e-zdrowie – podsumował dyrektor CeZ.


 

Źródło: Zdrowie.pap.pl