Witold Skupień, mistrz i wicemistrz świata w paranarciarstwie biegowym został nagrodzony Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego Krzyżem Małopolskim z rąk marszałka Witolda Kozłowskiego. Michał Gołaś, brązowy medalista mistrzostw świata w paranarciarstwie alpejskim wraz z przewodnikiem Kacprem Walasem otrzymali listy gratulacyjne od gospodarza regionu.
Złoty medal Skupienia w tegorocznych mistrzostwach świata w paranarciarstwie biegowym, rozegranych w szwedzkim Ostersund, jest największym sukcesem w dotychczasowej karierze 34-latka, urodzonego w Nowym Targu.
Podziękowania dla trenerki i klubu
Biegacz narciarski Zoma Team Obidowiec-Obidowa rozpoczął mistrzostwa od swojej koronnej konkurencji – biegu długiego na 18 km techniką klasyczną. Walka o końcowy triumf toczyła się między nim a Japończykiem Taiki Kawayoke. Od połowy dystansu Małopolanin wyszedł na prowadzenie i sukcesywnie powiększał swoją przewagę, ostatecznie wygrywając z mistrzem paraolimpijskim o 47 sekund.
– Jestem bardzo wzruszony. Cieszę się, bo 11 lat pracowałem na taki sukces. Kilka razy byłem blisko, ale nawet świetna forma nie pomoże, gdy „narty nie jadą”. Sukces sportowy zależy od tak wielu osób, w klubie między innymi od mojej trenerki Zofii Faron, która jest tu dziś ze mną. Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze wywalczyć medal na kolejnych igrzyskach – wyznał szczęśliwy mistrz świata.
To jest bardzo miłe wydarzenie i zgodne z zasadami samorządu województwa, który nagradza każdy znaczący sukces. Bo wynik sportowy promuje także Małopolskę. Dziękuję za przyjęcie zaproszenia. Mam osobiste doświadczenia jak ciężko pracuje się w sporcie. Dlatego tak ważne jest, by ktoś zauważył, pochwalił i docenił osiągnięcia sportowca
– podkreślił marszałek Witold Kozłowski, który zaprosił narciarzy do siebie.
Witold Skupień wywalczył w Szwecji dodatkowo srebro w biegu na 10 km techniką dowolną. W popularnej „łyżwie” nasz reprezentant przegrał tylko z Kanadyjczykiem Markiem Arendzem. O drugie miejsce zawodnik klubu z Obidowej stoczył wyrównany pojedynek z Francuzem Benjaminem Davietem, ostatecznie wyprzedzając go na mecie o zaledwie dwie sekundy!
– Jest to szczególne osiągnięcie dla mnie, nie tylko jako radnej, ale dyrektorki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Podziwiam w Was Sportowcach hart ducha i determinację. To wszystko dzieje się w przeddzień wielkiego wydarzenia czyli Igrzysk Europejskich – dodała Marta Mordarska, radna województwa małopolskiego.
Skupień jest trzykrotnym uczestnikiem igrzysk paraolimpijskich, w Soczi, Pjongczangu i Pekinie. Najlepszy wynik – czwarte miejsce – osiągnął w Korei Południowej w 2018 roku, w sprincie stylem klasycznym. Życiowe motto Skupnia brzmi „Musisz pracować ciężej i ciężej, aby stać się lepszym i lepszym”.
Brąz alpejczyków nadzieją w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo
Dużo powodów do zadowolenia ma również Michał Gołaś (Start Bielsko-Biała), niedowidzący narciarz alpejski, startujący z przewodnikiem Kacprem Walasem. Obydwaj mogą pochwalić się brązowymi medalami paramistrzostw świata w kombinacji alpejskiej, zdobytymi w hiszpańskim kurorcie Espot. Zawody zaczęły się od dwudniowej przerwy w rywalizacji, przełożonej z powodu orkanu. Pierwszy rozegrano supergigant (konkurencja między zjazdem a slalomem gigantem), w którym „Biało-czerwoni” zajęli szóste miejsce.
W rozegranej kolejnego dnia kombinacji alpejskiej Polacy zajęli trzecie miejsce, szczególnie imponując przejazdem w slalomie, gdzie udało im się skutecznie zaatakować podium z szóstej pozycji. Pomogła w tym też dyskwalifikacja pary brytyjskiej, która złamała przepisy dotyczące maksymalnej odległości pomiędzy przewodnikiem a zawodnikiem w trakcie zjazdu.
Nie mniej szczęśliwa była Edyta Gołaś, mama narciarza alpejczyka, obecna na spotkaniu.
Brązowy medal naszych zawodników należy uznać za wielki sukces, którzy są naszą nadzieją na kwalifikację i walkę o medale podczas igrzysk w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo w 2026 roku.
Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego