Światło, którego nie widać. Nie potrzebujesz wzroku, by kochać

W książkach opisano wiele wzruszających historii miłosnych, które przeżywał niewidomy bohater lub bohaterka. W tym artykule przyjrzymy się kilku z nich.
14 lutego to szczególny dzień dla zakochanych. To okazja, by spędzić ze sobą mile czas, powiedzieć sobie kilka miłych słów czy podarować sobie wzajemnie drobny prezent. A czy osoby z niepełnosprawnościami mają szansę się zakochać i być kochanymi?
Oczywiście, że to możliwe! Miłość jest uniwersalna i nie zależy od statusu społecznego, wieku, orientacji seksualnej ani stanu zdrowia. Osoby z niepełnosprawnościami również doświadczają miłości i nawiązują trwałe związki.
Niestety, często społeczeństwo patrzy na osoby z niepełnosprawnościami przez pryzmat ich ograniczeń i problemów zdrowotnych. Jednakże, niepełnosprawność nie powinna być przeszkodą w miłości. Osoby z niepełnosprawnościami są tak samo zdolne do miłości jak i osoby bez niepełnosprawności.
Ponadto, miłość może być szczególnie ważna dla osób z niepełnosprawnościami, ponieważ mogą one często doświadczać wykluczenia i izolacji społecznej. Miłość i bliskie relacje mogą zapewnić im wsparcie emocjonalne i poprawić ich jakość życia.
Oczywiście, miłość osób z niepełnosprawnościami może być również obarczona dodatkowymi wyzwaniami, takimi jak problemy z mobilnością, dostępem do opieki medycznej czy akomodacją potrzeb związanych z niepełnosprawnością. Jednakże, te wyzwania nie powinny być przeszkodą dla miłości.
Dlatego, ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo zmienili nasze podejście do niepełnosprawności i zaakceptowali miłość między osobami z niepełnosprawnościami. Każdy z nas zasługuje na miłość i szacunek, bez względu na to, czy jest osobą z niepełnosprawnością czy nie.
Literatura pokazuje, że miłość nie zna granic i pokona wszelkie bariery. Poznajcie kilka książkowych historii niewidomych bohaterek/ów.

„Światło, którego niewidać”

Autor: Anthony Doerr
Niewidoma Marie-Laure mieszka w Paryżu w okolicy Muzeum Historii Naturalnej, gdzie pracuje jej ojciec. Ma dwanaście lat, kiedy naziści okupują jej miasto i wraz z ojcem musi uciekać do Saint-Malo w Bretanii. Traf chce, że mają przy sobie pewien klejnot, jeden z najcenniejszych zabytków muzeum.
W górniczym miasteczku w Niemczech osierocony chłopiec, Werner Pfenning, oczarowany słucha radia, które dostarcza mu wiedzy na temat świata i przenosi w odległe krainy. Wkrótce Werner stanie się ekspertem w budowaniu i naprawianiu urządzeń i zostanie wcielony do elitarnej jednostki nazistowskiej, której zadaniem jest namierzanie wrogich radiostacji.
Zręcznie przeplatając życie Marie-Laure i Wernera, Doerr unaocznia, w jaki sposób, wbrew wszelkim przeciwnościom, ludzie starają się być dla siebie dobrzy i przetrwać okrucieństwo wojny.
Czy młodzi ludzie doświadczeni nieszczęściem wojny potrafią zachować w sobie światło? Czy ono może rozproszyć nawet największy mrok? Bohaterowie tej powieści udowadniają, że tak, i wierzę, że przez to staną się wam bardzo bliscy. To niezwykle ważna książka na te trudne czasy. (Justyna Suchecka / Wydawnictwo Poznańskie)

„Skrawek błękitu”

Autor: Elizabeth Kata
Jest to historia inna niż wszystkie, niebanalna i piękna. Jej bohaterów, których zdawałoby się powinno wszystko dzielić, łączy głęboka i niezwykła miłość. Autorka sugestywnie i wnikliwie odtwarza ich niecodzienne przeżycia, trzyma czytelnika w napięciu i skłania do zajęcia własnego stanowiska wobec poruszanych tu zagadnień.
Niewidoma osiemnastoletnia Selina D’Arcey jest tyranizowana przez matkę prostytutkę i dziadka pijaka. Od lat nie wychodzi z domu, gdzie traktowana jest jak służąca. Pewnego dnia przypadkowo poznaje czarnoskórego Gordona Ralfe’a. To spotkanie odmienia jej smutne i monotonne życie…

„Lato łabędzi”

Autor: Betsy Byars
Książka autorstwa Betsy Byars opowiada historię trzynastoletniej niewidomej dziewczynki imieniem Sara, która przeżywa lato pełne zmian, odkryć i poszukiwań w małym miasteczku nad jeziorem. Centralnym wątkiem powieści jest zaginięcie ukochanych łabędzi, które stanowią dla niej symbol wolności i piękna. W poszukiwaniach łabędzi Sara przeżywa niezapomniane przygody i odkrywa wiele o sobie i swojej rodzinie.