„Pogwarki Jarka”. Walentynki

Święty Walenty jest jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych w Kościele katolickim. Urodził się w III wieku n.e. we Włoszech i był księdzem w Rzymie za czasów panowania cesarza Klaudiusza II.
Według legendy, cesarz Klaudiusz II zakazał młodym mężczyznom wstępowania w związki małżeńskie, uważając że stanowią one przeszkodę w rekrutowaniu żołnierzy do swojej armii. Święty Walenty sprzeciwił się temu zakazowi i udzielał w tajemnicy sakramentu małżeństwa parom młodych zakochanych.
Został jednak schwytany i skazany na śmierć. Podczas pobytu w więzieniu wypisał list pożegnalny do swojej ukochanej, który podpisał słowami „Twój Walenty”. Stąd właśnie wywodzi się tradycja wysyłania kartek walentynkowych, symbolizujących miłość i przyjaźń.
Dziś święto św. Walentego, czyli Walentynki, obchodzone jest jako dzień miłości i przyjaźni. To okazja do składania sobie wzajemnie drobnych upominków i wyrażania uczuć. Mimo że święto ma charakter bardziej komercyjny, warto pamiętać o historii i symbolice tego dnia, której korzenie sięgają czasów starożytnych.
Lekcję historii mamy za sobą, więc przejdźmy do kolejnego odcinka audycji autorstwa Jarka „Pogwarka” Zajączkowskiego, w którym udowadnia, że miłość to choroba.