Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach uruchamia telefon wsparcia dla swoich absolwentów

10 października w „Dużym Formacie” – reporterskim magazynie Gazety wyborczej ukazał się materiał pt. „Siostra Marianna zamknęła pokój i kazała mu się rozbierać. Odliczyła do dziesięciu i wtedy zaczęło się bicie”, w którym kilku byłych wychowanków opowiada o stosowanej wobec nich przemocy fizycznej i psychicznej.
Wkrótce po ukazaniu się reportażu Zarząd Ośrodka wydał oświadczenie, w którym zadeklarował chęć wyjaśnienia każdej z opisanej na łamach GW sytuacji. Na tym nie kończą się gesty dobrej woli Ośrodka.
Od 3 listopada startują dyżury telefoniczne, w trakcie których absolwenci Lasek będą mogli otrzymać bezpłatne wsparcie psychologiczne.

„Wiemy, że większa część Absolwentów jest dzisiaj samodzielna – pracuje, ma rodzinę, wychowuje dzieci. To wielka radość, kiedy dzielicie się z nami świadectwem swojego dorosłego życia.
Jesteśmy świadomi, że na przestrzeni wielu, nawet najlepiej wspominanych lat, miały miejsce także sytuacje i wydarzenia, które mogły być trudne, mogły też wpłynąć w ważny sposób na Wasze życie i ciążyć do dziś. Chcemy się z tą przeszłością rozliczyć w pełni. Dlatego jako Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi uruchamiamy telefon wsparcia. Chcemy, by stał się on przede wszystkim bezpieczną przestrzenią, w której będziecie mogli opowiedzieć swoje historie – i radosne, i smutne – oraz otrzymać wykwalifikowaną pomoc psychologiczną”.

Dyżury przy telefonie będą pełnić psychoterapeuci z zespołu Pracowni Dialogu w Warszawie. Są oni niezwiązani w żaden sposób z Laskami. Jest to specjalistyczna placówka działająca od 2005 roku prowadzona przez dr Barbarę Smolińską, certyfikowaną psychoterapeutkę i superwizorkę Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Terapeuci gwarantują wsparcie, dyskrecję i anonimowość.
Dyżury telefoniczne rozpoczną się w czwartek, 3 listopada. Dyżury odbywać się będą w każdy czwartek od godziny 19:00 do 21:00. Numer telefonu: 572 896 595.
Ze specjalistami będzie można się także skontaktować drogą mailową pod adresem: absolwenci@laski.edu.pl.


 

Źródło: TONO