Ostrów Wielkopolski: Powstał najnowocześniejszy Dom Pomocy Społecznej w Polsce

W połowie października w Ostrowie Wielkopolskim miało miejsce oficjalne otwarcie najnowocześniejszego Domu Pomocy Społecznej w Polsce.
Wielu pensjonariuszy domów pomocy to ludzie, których życie nie oszczędzało. Z myślą o nich powstał Dom Pomocy Społecznej na miarę 21 wieku. To przemyślana budowla, w której podopieczni mają nowoczesne zaplecze zapewniające odpowiednią opiekę i komfort pobytu. Mimo trudnej sytuacji finansowej samorządów – inwestycja o wartości 21 milionów złotych sfinansowana została w 100% ze środków Powiatu Ostrowskiego.

„Jestem szczęśliwy, spełniony, dumny i wzruszony. Szczęśliwy, bo dziś spełnia się nasze kolejne marzenie. Jestem dumny, bo przez ostatnie 100 lat w Ostrowie nie powstał żaden dom pomocy społecznej. To my, drodzy państwo radni, tego dokonaliśmy. Dlaczego jestem wzruszony? Bo trafią tu mieszkańcy, którzy urodzili się w czasie II Wojny Światowej, którzy znają czasy komunistyczne, którzy wiedzą, co to bieda i ubóstwo. Oni wejdą tu do zupełnie innego świata” – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

Symboliczne klucze do nowego DPS-u z rąk starosty ostrowskiego Pawła Rajskiego oraz przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Piotra Walkowskiego otrzymał nowy dyrektor placówki Radosław Kowalski oraz seniorzy, przedstawiciele Rady Mieszkańców.
W nowym Domu Pomocy Społecznej zlokalizowanym przy ul. Staroprzygodzkiej 19 w Ostrowie Wielkopolskim, na powierzchni ok. 3000 m2, powiat ostrowski zadbał o wiele wyjątkowych udogodnień.
Sercem domu jest zaaranżowana na „ryneczek” wspólna przestrzeń – miejsce dziennego pobytu, wokół którego powinno koncentrować się życie w różnych pracowniach tematycznych. Miejsce, w którym można w grupie obejrzeć film lub mecz, wypić kawę lub po prostu spędzić czas z innym człowiekiem. Pensjonariusze mają mieć poczucie, że nie są zamknięci w swoich pokojach, ale „wychodzą do miasta” na spotkanie z sąsiadami, na zajęcia w którejś z pracowni, np. fryzjerskiej, gdzie opiekę nad nimi będą sprawować uczniowie miejscowej szkoły w kierunku fryzjerskim
W nowym DPS-ie pensjonariusze mają wygodne, dwuosobowe pokoje z własnymi łazienkami. Duże i nowoczesne centrum rehabilitacji, oddział intensywnego nadzoru oraz wiele innych udogodnień także dla pracowników, którzy tutaj będą pracować. Nie zabrakło kaplicy, funkcjonalnej stołówki, ale także pokoju, w którym mogą przenocować krewni, którzy przyjadą w odwiedziny. Kolorystyczne oznaczenia i wiele, wiele pomniejszych ułatwień dla ludzi starszych. Dlatego jest to jeden z najnowocześniejszych, a prawdopodobnie najnowocześniejszy DPS w Polsce.
Dla pensjonariuszy przygotowano łącznie 76 miejsc.
Pokoje są komfortowe, dwuosobowe z wyjściem na balkon. Cały budynek zaadoptowany jest bez barier architektonicznych. Dla osób mających problemy z chodzeniem zamontowano odpowiednie podnośniki do przenoszenia do wanny, zamontowano również wanny dla niepełnosprawnych mające uchylne ścianki. Wyposażono również pełne zaplecze rehabilitacyjne do rehabilitacji ruchowej oraz wodnej.
DPS dysponuje tzw. „R” – salami dla pacjentów po udarach, zawałach, wymagających intensywnej, całodobowej opieki. Nadzór nad nimi pełnią pielęgniarki w funkcjonalnej dyżurce.
DPS ma także pokój gościnny dla bliskich, którzy chcą odwiedzić pensjonariusza i przyjeżdżają na krótki pobyt. Mogą wówczas mieszkać w DPS-ie w komfortowych warunkach bez wynajmowania hotelu.
Cały obiekt jest wyposażony w sieć telewizyjną, można będzie transmitować to, co się dzieje w „ryneczku”, kaplicy lub nadawać swój program.
Budynek jest samowystarczalny energetycznie, z farmą fotowoltaiczną na dachu, wielkością porównywalną do instalacji dla ponad 30 domów jednorodzinnych. Z tyłu DPS-u jest ogród wraz z trzema altanami do organizacji różnych imprez na świeżym powietrzu. Pensjonariusze na umówioną wizytę u lekarza nie muszą wychodzić na powietrze. Wsiadają bezpośrednio do auta zaparkowanego w dużym garażu. Wokół budynku posadzone są duże drzewa, żeby dość szybko stworzyły cień wokół.
Pensjonariusze przeprowadzą się tutaj od grudnia 2022 r.


 

Źródło: PAP MediaRoom