Kołobrzeg: Konwój karetek z niepełnosprawnymi uchodźcami wyruszył do Niemiec

111 osób z niepełnosprawnościami, które po ewakuacji spod Kijowa od blisko trzech tygodni przebywały w szpitalu „Słoneczko” Uzdrowiska Kołobrzeg i w ośrodku Łukęcinie, rozpoczęło podróż do wysokospecjalistycznego ośrodka w Bielefeld. Pierwszych 37 podopiecznych będących w najcięższym stanie, 24 ambulanse Niemieckiego Czerwonego Krzyża przetransportowały wczoraj, 23 marca 2022 roku.
Pozostałe osoby dwoma autobusami przewiezione zostaną dzisiaj, 24 marca. O szczegółach akcji poinformowali podczas konferencji prasowej w Kołobrzegu: marszałek Olgierd Geblewicz, członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska oraz konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej.
Pomorze Zachodnie przyjęło grupę 111 niepełnosprawnych – dzieci i dorosłych, którzy zostali ewakuowani z ogarniętej wojną Ukrainy, 5 marca. Osoby w wieku od 7 do 42 lat znalazły schronienie w Kołobrzegu i Łukęcinie. Transport organizował Klub Inteligencji Katolickiej. Samorząd województwa przygotował bazę noclegową i fachową pomoc – pielęgniarską i psychologiczną. Uchodźcami zajęli się pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, wolontariusze, specjaliści Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, strażacy, lekarze Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu oraz przedstawiciele Uzdrowiska Kołobrzeg.

– Od początku marca gościliśmy w kołobrzeskim Słoneczku 111 osób ewakuowanych z ośrodków dla osób z niepełnosprawnościami w Białej Cerkwi na Ukrainie. Przez ostatnie trzy tygodnie przywracaliśmy ich do formy do dramatycznej, długiej podróży. Udało się, bo mieliśmy armię oddanych wolontariuszy w Kołobrzegu i Łukęcinie. Dziś jesteśmy świadkami wielkiej operacji logistycznej. Konwój karetek z Niemieckiego Czerwonego Krzyża przetransportuje podopiecznych do Bielefeld, gdzie potrzebujący znajdą opiekę na dłużej. Bardzo dziękuję za współpracę, za włożone serce, za poświęcenie

– mówił zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.
Szybko okazało się, że ewakuowani byli nie tylko wycieńczeni podróżą, nie mieli także dokumentacji medycznej. Ponadto doszło kolejne wyzwanie czyli znalezienie docelowego miejsca pobytu i opieki dla niepełnosprawnych. Pomoc zaoferowała działająca w Niemczech ewangelicka organizacja Bethel, której przedstawiciele: Josef Neumann (deputowany landtagu Nadrenii Północnej i Westfalii, od kilkudziesięciu lat zawodowo związany z organizacją opieki społecznej), Sandra Waters (kierująca zakładem opiekuńczym dla osób z niepełnosprawnościami w Bielefeld) oraz grupa rehabilitantów uzgodniła kilka dni temu szczegóły przejęcia, transportu i ulokowania ukraińskiej grupy w wysokospecjalistycznym ośrodku, a ich opiekunów w mieszkaniach.


 

Źródło: Biuro Prasowe UM WZP