Dziś Polscy piłkarze zagrają z Anglią. Mecz w TVP Sport skomentuje… niewidomy komentator

„Jutro Polska Anglia i mój pierwszy skomentowany mecz na @sport_tvppl. Jak czytam że niewidomy skomentuje mecz to sam uśmiecham się do siebie; zastanawiam się jak wpleść do komentarza szkoda że państwo tego nie widzą, to by było epickie”

– taki wpis z wczorajszą datą możemy znaleźć na Twitterze Marcina Ryszki – niewidomego sportowca i dziennikarza, który dzisiaj skomentuje w telewizji mecz Polska – Anglia.
Urodził się 15 lipca 1990 w Czechowicach-Dziedzicach. W 1994 r. w wyniku choroby stracił wzrok. W 1997 r. rozpoczął edukację w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.
Utalentowany pływak z AGH jest: trzykrotnym mistrzem świata w pływaniu na Mistrzostwach Świata w Pływaniu Osób Niewidomych IBSA 2011 w Antalya, brązowym medalistą Mistrzostw Europy w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych w Berlinie 2011, uczestnikiem igrzysk paraolimpijskich w Pekinie 2008 i Londynie 2012, a także wielokrotnym mistrzem i rekordzistą Polski.

Wiem, że to kolejne przełamywanie bariery. Wcale się nie dziwię wszystkim, których to zaskakuje, bo niewidomy skomentuje mecz

– mówi w rozmowie z TVPSPORT.PL Marcin Ryszka, który w środę wieczorem będzie komentował spotkanie Polska – Anglia.
Dziennikarz TVP Sport Antoni Cichy zapytał Marcina Ryszkę, czy ma jakieś obawy związane z wyzwaniem jakie go czeka:

– Jedyne, czego się boję, to długość trwania meczu. Do tej pory komentowałem dynamiczne dyscypliny. Te dłuższe wyścigi pływackie trwały około pięciu minut. Kończyły się i wchodzili kolejni zawodnicy. A tu będzie 90 minut. Co jeśli trafi się nudny mecz? Kompletnie nic się nie zadzieje? Tak też może być. Ale Maciek Iwański jest doświadczonym komentatorem, mamy kontakt, pisał do mnie na Twitterze, że będzie dobrze, ja też tak sądzę. W poniedziałek zacząłem się przygotowywać do meczu, mam jeszcze trochę czasu. Spokojnie, damy radę.

Nasza reprezentacja po dwóch zwycięstwach z rzędu jest już na drugiej pozycji w tabeli grupy I eliminacji mistrzostw świata. Dziś jednak zmierzy się z faworytem do awansu i aktualnym wicemistrzem Europy. Czy PGE Narodowy pozostanie niezdobyty?
Transmisja już od godziny 18:00 w TVP Sport oraz online w TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej. Spotkanie także będzie można zobaczyć w TVP 1.
Mecz w czasie transmisji w TVP 1 od godz. 20:45 skomentują Jacek Laskowski oraz Robert Podoliński. W internecie dostępna będzie także transmisja alternatywna meczu z komentarzem Marcina Ryszki i Macieja Iwańskiego.