Japonia: pierwsza osoba zaangażowana w paraolimpiadę trafiła do szpitala z Covid-19

Obcokrajowiec zaangażowany w igrzyska paraolimpijskie w Tokio został przyjęty do szpitala z Covid-19 – podała w czwartek japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na organizatorów. To pierwsza hospitalizacja związana z rozpoczętymi we wtorek zawodami.
Komitet organizacyjny potwierdził, że osoba związana z paraolimpiadą została przyjęta do szpitala, ale ocenił przy tym, że impreza jest bezpieczna dla sportowców.
„Nie możemy zmniejszyć ryzyka do zera, ale możemy zminimalizować je, by zapewnić bezpieczne igrzyska. Odpowiadamy na przypadki zakażeń w najwłaściwszy sposób” – oświadczył rzecznik komitetu Masanori Takaya.
Pacjent jest zaangażowany w igrzyska, ale nie uczestniczy w nich jako sportowiec. Zakażenie koronawirusem wykryto u niego w poniedziałek, ale nie stwierdzono poważnych objawów Covid-19 – powiedział Takaya.
Japonia mierzy się obecnie z czwartą falą pandemii, a na obszarach zamieszkanych przez ponad połowę ludności kraju obowiązuje stan wyjątkowy. Służba zdrowia jest przeciążona, a miejsca dla chorych na Covid-19 w szpitalach zarezerwowane są z reguły dla pacjentów z ciężkimi objawami.
Według informacji przytoczonych przez agencję Reutera w Tokio w szpitalach leczonych jest mniej niż 10 proc. wszystkich zakażonych koronawirusem, a pozostali proszeni są o samoizolację w domach.
W paraolimpiadzie w Tokio uczestniczy rekordowa liczba 4403 sportowców z całego świata. Zawody rozpoczęły się we wtorek. Wcześniej w sierpniu w stolicy Japonii zakończyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie.


 

Źródło: PAP / Andrzej Borowiak