W blasku olimpijskiego znicza – Wojciech Makowski

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, przedstawiamy sylwetki polskich reprezentantów z dysfunkcją wzroku, którzy będą walczyć o medale. Pierwszym z nich jest Wojciech Makowski.
Urodził się 19 lutego 1992 r. w Kielcach. Niewidomy pływak, startujący w kategorii S11, srebrny medalista igrzysk paraolimpijskich, mistrz świata i Europy.
Urodził się jako osoba niewidoma. Trenował pływanie, jednak porzucił sport na czas nauki w szkole średniej. Podjął studia z zakresu zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim, w trakcie których w 2013 powrócił do pływania.
Pierwszy sukces międzynarodowy odniósł w 2013, gdy wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy na 100 m stylem dowolnym. W 2015 zdobył brązowy medal na 100 m stylem grzbietowym, a w 2016 został mistrzem Europy w tej konkurencji.
W 2016 wystartował w Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, zdobywając srebrny medal w konkurencji 100 m stylem grzbietowym w swojej kategorii. W 2017 został mistrzem świata w tej samej konkurencji. W 2018 wywalczył trzy medale na mistrzostwach Europy – dwa srebrne (100 m stylem grzbietowym i 100 m stylem dowolnym) i jeden brązowy (na 50 m stylem dowolnym).
W 2019 zawarł związek małżeński z Magdaleną. Występuje także jako raper pod pseudonimem artystycznym W.A.M. W 2016 wydał płytę pt. Czego oczy nie widzą. Przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro nagrał utwór „Igrzysk czas”.

Kibicuje piłkarzom Korony Kielce i szczypiornistom Vive Tauron Kielce.