Poznaj niesamowite właściwości Felinoterapii!

O tym, czym jest felinoterapia i do kogo jest adresowana, z Panią mgr Martą Niemiec-Fiutowską z Fundacji Na Zdrowie Zwierzęta Ludziom Ludzie Zwierzętom, rozmawia Ewa Domańska.


Ewa Domańska – Jak i gdzie powstała Felinoterapia?
Marta Niemiec-Fiutowska – Twórcą Felinoterapi jest doktor psychiatrii Nise da Silveira,. Pierwsze obserwacje miały miejsce w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. Na terenie szpitala psychiatrycznego zostały wówczas przeprowadzone zajęcia z udziałem kotów, podczas których badano jak koty wpływają na samopoczucie człowieka. Zbiegiem czasu Felinoterapia rozprzestrzeniła się na świecie. Do Polski dotarła w 2005 r dzięki fundacji Mruczący Terapeuta z Olsztyna.
E.d. – Dlaczego koty są właściwymi zwierzętami do terapii?
M.N.F. – Koty są subtelnymi i spokojnymi zwierzętami. Nie są natarczywe, przez co wzbudzają szybko zaufanie pacjentów. Z uwagi na łagodny charakter kotów zaleca się żeby Felinoterapia była stosowana na początku ZOO Terapii.
E.D. – W czym może pomóc leczenie kotami?
M.N.F. – Zalet jest wiele. Przede wszystkim zmienia się biochemia w organizmie podnosi się poziom Oksytocyny i endorfin czyli hormonów odpowiadających za dobre samopoczucie miłość i szczęście. Obniża się poziom Kortyzolu tj. hormonu stresu. Ponadto terapia kotem wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego, reguluje pracę serca. Kontakt z kotem wycisza i uspokaja. Koty regulują pracę mięśni i ścięgien. Dzieje się tak dzięki mruczeniu kota, które jest w przedziale 25 do 50 herców. To optymalny przedział, w którym wibracje regenerują mięśnie ścięgna i więzadła. Wystarczy położyć kota na kolanach, wtedy nastąpi proces regeneracji. Mruczenie kota działa przeciwbulowo. Kot wytwarza pole magnetyczne i reguluje poziom jonów w organizmie.
E.D. – Przy jakich chorobach czy niepełnosprawnościach oficjalnie jest wdrażana Felinoterapia?
M.N.F. – Kot przynosi wielkie efekty w przypadku chorób takich jak ADHD, Spektrum autyzmu, nerwice lękowe. Dobrze sprawdza się w terapii z seniorami oraz z osobami niewidomymi.
E.D. – Czy jest wymagany minimalny wiek do przeprowadzania zajęć?
M.N.F. – Prowadzę zajęcia od trzeciego roku życia. Zazwyczaj terapię kotem wprowadza się w wieku przedszkolnym. Oczywiście dzieci na kolejnych etapach rozwoju również wspiera się Felinoterapią, lecz z uwzględnieniem innych adekwatnych dla nich treści.
E.D. – Jak wyglądają zajęcia terapeutyczne?
M.N.F. – Każde zajęcia mają swój temat. Podejmowane są zarówno zagadnienia społeczne, jak i te z życia kotów. Na początku ustalane są zasady bezpieczeństwa, po to, by uczestnicy i kot czuli się komfortowo. Koty są uczestnikami zajęć a nie tylko maskotkami do przytulania. Jeśli pacjenci są nauczeni prawidłowych zasad, to kot może być zupełnie wolny. Mimo to będzie chodził między uczestnikami terapii.
E.d. – Co można wypracować podczas Felinoterapii?
M.N.F. – Terapia przede wszystkim uspokaja. Gdy pacjent odstresowuje się uwalniają się różne blokady. Pacjent przełamuje lęk do zwierząt i ludzi. Osoby nieśmiałe stają się bardziej otwarte i lepiej komunikują się z otoczeniem. Kot zaspokaja potrzebę kontaktu u osób odrzuconych.
E.d. – Jakie rasy kotów powinno się stosować w terapii?
M.N.F. – Nie ma w terapii znaczenia rasa tylko charakter zwierzęcia. Często wiele hodowli stosuje chwyt marketingowy pisząc, że mają wspaniałe koty do terapii. Kota diagnozuje terapeuta pod kontem chęci jego kontaktów społecznych i co za tym idzie otwartości na nowe miejsca i ludzi. Bardzo ważne jest żeby kot umiał przysposobić się do częstej jazdy samochodem.


 

mgr Marta Niemiec-Fiutowska posiada wykształcenie oraz kwalifikacje do prowadzenia zajęć terapeutycznych z udziałem kota – felinoterapii. Stale podnosi swoje kompetencje uczestnicząc w różnego rodzaju kursach, szkoleniach i konferencjach, poszerzając wiedzę na temat felinoterapii, zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży, schorzeń u osób starszych i niepełnosprawnych oraz wiedzę w zakresie behawioryzmu kotów.


 

Fundacja Na Zdrowie Zwierzęta Ludziom Ludzie Zwierzętom to KOCIA FUNDACJA, która została ustanowiona w celu poprawy jakości życia ludzi i zwierząt. Działania Fundacji ukierunkowane są na pomoc i wspieranie ludzi i zwierząt w celu poprawy ich zdrowia fizycznego i psychicznego.
Osoby chore, niepełnosprawne, starsze i samotne przebywające w domach pomocy społecznej, które są zagrożone wykluczeniem społecznym potrzebują kontaktu zarówno z ludźmi jak i ze zwierzętami. Działania Fundacji mają na celu zaspokojenie potrzeb emocjonalnych tych osób poprzez prowadzenie zajęć terapeutycznych z udziałem kota. Niekiedy osoby obecnie przebywające w domu pomocy społecznej były szczęśliwymi opiekunami zwierząt. Niestety stan ich zdrowia i zmiana miejsca zamieszkania przyczyniła się do bolesnej rozłąki z ich ukochanym pupilem. Uczestnictwo w zajęciach terapeutycznych z udziałem kota pozwoli w pewnym stopniu zaspokoić ich potrzebę przebywania ze zwierzęciem.