Białystok: Śniadecja ma nowy sprzęt do leczenia jaskry

Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę zalicza się między innymi: wiek powyżej 40. roku życia, choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i bóle głowy. Niezależnie od głównych czynników profilaktyczne badanie w kierunku jaskry zalecane jest każdej osobie, która od roku nie była u okulisty. Wykrycie choroby we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty widzenia.
Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku poinformował o tym, że funkcjonujący w placówce Oddział Chorób Oczu od początku czerwca może się pochwalić nowym urządzeniem do leczenia jaskry.
Jest to laser diodowy do terapii mikropulsowej ( MP- TLT- Mikropulsowa Przeztwardówkowa Laserowa Terapia Jaskry). Podstawową zaletą tego lasera jest to, że nie powoduje żadnych istotnych działań ubocznych i powikłań w przeciwieństwie do tradycyjnych zabiegów chirurgicznych, a terapia mikropulsowa może być wielokrotnie powtarzana. Badania nad terapią mikropulsową jaskry prowadzone były od 2007 roku w uniwersyteckim szpitalu w Singapurze, a w 2015 roku metoda została opatentowana. Jest to zatem terapia nowoczesna, coraz bardziej powszechna w krajach Europy Zachodniej i Ameryce. Może być stosowana we wszystkich stadiach jaskry otwartego kąta i w większości rodzajów jaskry wtórnej.


 

Źródło: WSZ w Białymstoku