„Kolory życia” – debiutancki projekt niewidomej artystki

„Jeżeli lubisz życie, lub chcesz je polubić – ta książka jest dla ciebie”.

Tak autorka „Kolorów życia” pisze we wstępie swojego niekonwencjonalnego projektu. Niekonwencjonalnego, bo łączącego w sobie słowo pisane i słowo śpiewane. Oznacza to, iż jego treść, stanowiąca refleksje o życiu – o pasji, miłości, relacjach damsko-męskich, sposobach dążenia do celu, poszukiwaniu stabilności i drodze do spełnienia –  przedstawiona została w dwóch formach: w formie książki i w formie autorskich piosenek.

W pierwszej z form uwidacznia się wątek autobiograficzny. Poznajemy bowiem historię niewidomej od urodzenia autorki, pokazującą, dlaczego istotniejsza od osiągniętego celu bywa droga do niego, świadczącą, iż „kłody rzucane człowiekowi pod nogi” przez los, czy społeczeństwo, nie wykluczają realizacji marzeń, oraz dowodzącą, że można żyć w spokoju, w harmonii ze światem nawet, jeśli nadal poszukuje się w nim swojego miejsca.
Opowieść Ewy Domańskiej może stanowić swego rodzaju pocieszenie dla tych, którym wydaje się, że tkwią w miejscu, w jakim nigdy być nie powinni. Być może też podniesie na duchu odczuwających pustkę.
Historia ta, będąca opisem poszczególnych etapów pracy autorki nad sobą, może zainspirować czytelnika do rozpoczęcia obserwacji swoich emocji, stanów i reakcji lub też obserwację tę wzbogacić o nowe spostrzeżenia.
We Wstępie „Kolorów życia” czytamy, iż piosenki są uzupełnieniem spisanej opowieści, ściśle z nią korespondują, stanowią jej ilustrację.  Można powiedzieć także, że rozbudowują ujęty w książce wątek biografii autorki, dotyczący jej przygody z muzyką. Słuchając bowiem piosenek Ewy Domańskiej, odbiorca ma możliwość sprawdzenia „na własnym uchu”, jak ukształtował się jej gust muzyczny:

Nie rozumiem tych współczesnych mocnych dźwięków
Tych melodii co to robią gdzieś za tło
Wolę pisać w stylu retro,
Bo mam taki dar i lekkość
Do piosenek, które mają dawny ton

Cytat ten, pochodzący z jednej z piosenek, wskazuje, że na płycie znajdziemy utwory niekomercyjne,  inspirowane twórczością artystów (kompozytorów i tekściarzy) działających w niedalekiej przeszłości, specjalizujących się w piosence z wartościowym tekstem.
Usłyszymy pełne liryzmu ballady: o szczęściu, spokoju, tęsknocie i wdzięczności; piosenki jazzowe – skoczne, żywe, bo wyrażające to, co człowiekowi daje w życiu radość; także utwory taneczne – sambę i walc – przeciwstawne sobie, bo tekst samby motywuje do działania a walc jest o strachu i samotności człowieka.
Płyta zawiera także pierwiastek mocniejszego brzmienia, pokrewnego muzyce rockowej i utwory pod względem gatunku muzycznego niejednolite.
Projekt Ewy Domańskiej jest zatem paletą „kolorów życia” – mieszaniną stanów, uczuć, emocji i reakcji człowieka oraz paletą, uwydatniających je, barw dźwięków. Taka różnorodność gwarantuje, że odbiorca znajdzie w projekcie coś dla siebie. A może nawet siebie w nim dostrzeże?

Premiera książki i płyty przewidziana jest na 30 kwietnia 2021 r. Wciąż trwa internetowa zbiórka na sfinansowanie projektu. Poniżej odnośnik do portalu Zrzutka.pl dla chcących wesprzeć przedsięwzięcie:
https://zrzutka.pl/ssjff8


 

Źródło: materiały nadesłane