Ciechanów: pomoc dla seniorów, w tym niepełnosprawnych, przy szczepieniach na COVID-19

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciechanowie (Mazowieckie) pomogą tamtejszym seniorom w zapisach na szczepienia przeciwko COVID-19, a Zakład Komunikacji Miejskiej zapewni im bezpłatnie, a także osobom niepełnosprawnym, dowóz do punktów szczepień oraz asystę w trakcie transportu.
Informując o akcji wsparcia dla seniorów, w tym z niepełnosprawnościami, podczas szczepień na COVID-19, ciechanowski Urząd Miasta zapowiedział, że udostępni za darmo sprzęt rehabilitacyjny dla osób, które mają trudności w poruszaniu się.
„Wdrażamy kompleksową i bezpłatną pomoc dla seniorów przy całej procedurze szczepienia – od rejestracji po dowóz wraz z asystą. To działania ponadstandardowe ze strony miasta, bo zależy nam, aby starsze osoby, które nie mają komputera i dostępu do internetu mogły liczyć na pełne wsparcie” – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, cytowany w komunikacie tamtejszego samorządu.
Urząd Miasta Ciechanowa przypomniał, że od 15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 80 roku życia, a od 22 stycznia na szczepienia te będą się mogły zapisywać osoby mające powyżej 70 lat. Jak podał ciechanowski samorząd, „seniorom, którzy nie mają dostępu do komputera i internetu, są samotne lub mają trudność w zorganizowaniu niezbędnych formalności przy zapisach pomogą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej”.
„Dla osób niepełnosprawnych i mających ograniczone możliwości skorzystania z własnego dojazdu miasto zorganizuje specjalny transport do punktów szczepień. Zakład Komunikacji Miejskiej wykorzysta do tego celu m.in. niskopodłogowe małe busy i autobusy, które są dostosowane do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami” – oznajmił ciechanowski Urząd Miasta. Zaznaczył przy tym, iż w trakcie transportu będą obecni asystenci, którzy pomogą np. w pokonywaniu schodów i będą towarzyszyć seniorowi przy zgłoszeniu się do punktu szczepień.
„Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bezpłatnie udostępni też urządzenia rehabilitacyjne: kule, balkoniki czy wózki inwalidzkie dla osób, które mają trudności w poruszaniu się” – przekazał ciechanowski samorząd. Jak wyjaśnił, osoby zapisujące się na szczepienie przeciwko COVID-19 samodzielnie także będą mogły zgłosić potrzebę uzyskania wsparcia przy transporcie bezpośrednio w trakcie dokonywania zapisu w danej placówce.
Urząd Miasta Ciechanowa wspomniał jednocześnie, że potrzebujący pomocy w związku z zachorowaniem na COVID-19 lub objęte kwarantanną cały czas mogą liczyć na pomoc ze strony miasta poprzez działające tam „Pogotowie zakupowe”. W informacji podkreślono też, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wspiera m.in. seniorów w zakupach leków oraz załatwianiu najpilniejszych spraw urzędowych, a miejska spółka Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych świadczy usługę odbioru odpadów z gospodarstw objętych izolacją.


 

Źródło: PAP