Wspomnienie: Mirosław Owczarek – 1957-2020

Mirosław Owczarek – pływak, multimedalista igrzysk paraolimpijskich. Pięciokrotnie uczestniczył w najważniejszej imprezie czterolecia i aż 18 razy stawał na podium.
Mirosław Owczarek startował w igrzyskach w latach 1976 – 1992. Przez ponad 15 lat reprezentował Polskę na igrzyskach paraolimpijskich i zawodach rangi mistrzostw świata i Europy. Był zawodnikiem poznańskiego „Startu” i rywalizował we wszystkich stylach pływackich na niemal wszystkich dystansach. To, co go wyróżniało, jak przyznaje Zbigniew Sajkiewicz, kolega z reprezentacji, także pływak i Paraolimpijczyk, który przyjaźnił się z Owczarkiem, to profesjonalne podejście do sportu i charakter. Fakt, że już jako debiutant na igrzyskach w Toronto stanął na najwyższym stopniu podium nie przewróciło mu w głowie.
Owczarek wywalczył w Toronto 3 medale, złoto zdobył w sztafecie (3x100m zmiennym), dwa srebra w sztafecie (3x50m dowolnym) i indywidualnie (50m klasycznym). Igrzyska w Toronto rozpoczęły jego wieloletnią karierę, podczas której w sumie zdobył 18 krążków, 7 złotych, 10 srebrnych i 1 brązowy. Był gwiazdą igrzysk w Arnhem w 1980 roku, w Stoke Mandeville w 1984 roku, oraz w Seulu w 1988 roku.
Poza tryumfami na igrzyskach, Mirosław Owczarek wpisał się w historię paraolimpijskiego sportu jako człowiek, który przepłynął Kanał La Manche. Po nieudanych igrzyskach w Barcelonie, w czasie których nie tylko nie stanął na podium, ale także nie wszedł do finałów szukał dla siebie nowego wyzwania. Stało się nim pokonanie Kanału La Manche w sztafecie wraz z innymi niepełnosprawnymi sportowcami w 1994 roku. Udało się, mimo fatalnej pogody. Z tego wyczynu był szczególnie dumny, podobnie jak z faktu, iż znalazł się w gronie laureatów plebiscytu 40-lecia na 10 najwybitniejszych sportowców z niepełnosprawnością w latach 1972-2012 organizowanym przez Fundację Sedeka.
Mirosław Owczarek zmarł w sierpniu 2020 r. po długiej chorobie w wieku 63 lat.