Ruszyła dziesiąta edycja plebiscytu „Wrocław bez Barier”

Już po raz dziesiąty rozpoczął się plebiscyt „Wrocław bez Barier”, który ma na celu uhonorowanie inicjatyw, działań i przedsięwzięć, które przyczyniają się do wsparcia osób z niepełnosprawnościami.
Zainaugurował go w 2010 r. rzecznik prezydenta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych – zmarły niedawno Bartłomiej Skrzyński. W 2018 r. organizację plebiscytu przekazał Fundacji „Potrafię Pomóc”.

– Chcemy nagradzać tych, którzy wyróżniają się swoją wrażliwością społeczną. Poszukujemy ludzi, organizacji czy instytucji, które nie boją się łamać stereotypów i kruszyć bariery

– mówi Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”.

– Warto podkreślić, że tegoroczny konkurs jest wyjątkowy, bowiem certyfikaty przyznawane laureatom nosić będą imię Bartłomieja „Skrzyni” Skrzyńskiego, którego już z nami nie ma, ale jego idea cały czas jest i będzie kontynuowana

– dodaje.
Certyfikaty przyznawane są w czterech kategoriach:

  1. • miejsce dostępne dla wszystkich,
  2. • działania innowacyjne w zakresie powszechnej dostępności,
  3. • integracja społeczna,
  4. • społeczna odpowiedzialność biznesu.

Kandydatów zgłaszać mogą instytucje, organizacje pozarządowe, osoby prowadzące działalność gospodarczą czy przedsiębiorcy.
Zgłoszenia wysyłać można na adres mailowy: sekretariat@potrafiepomoc.org.pl (należy przesłać skan wypełnionego formularza zgłoszeniowego), dostarczyć je osobiście bądź listownie do siedziby organizatora, czyli Fundacji „Potrafię Pomóc”, która mieści się przy ul. Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu.
Termin zgłaszania kandydatur upływa 6 listopada 2020 r. o godz. 16.00.
W skład Kapituły konkursowej wchodzą:
Przedstawiciel Urzędu Miejskiego Wrocławia, Magdalena Skrzyńska – siostra Bartłomieja Skrzyńskiego, Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc” oraz laureaci poprzedniej edycji konkursu.
Regulamin i formularze znaleźć można na stronie Fundacji „Potrafię Pomóc”.
Bartek Skrzyński od wielu lat angażował się w setki akcji i inicjatyw na rzecz osób z niepełnosprawnościami, był laureatem wielu nagród m.in. Lodołamacza, nagrodą Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica. We Urzędzie Miejskim odpowiadał za lokalne inicjatywy dla tego środowiska. Wymyślił termin W-skersi i przez kilka lat prowadził w telewizji program o tej nazwie. Z entuzjazmem opowiadał o udziale osób z niepełnosprawnościami w noworocznym koncercie na wrocławskim Rynku. Pomysłów, jak uczynić Wrocław miastem „bez barier”, miał dziesiątki. Tak samo, jak sprawić, by ludzie z niepełnosprawnościami mogli w pełni korzystać z dóbr oferowanych przez  miasto. Poruszał się na wózku, ale udowadniał, że osoby z niepełnosprawnościami nie muszą spędzać życia zamknięte w czterech ścianach i przed telewizorem. Nurkował u wybrzeży Wysp Kanaryjskich, zdobył Śnieżkę, latał na paralotni. – Człowiek w jakiś sposób dotknięty przez życie, bardziej chłonie i szanuje chwile – mówił kilka lat temu w „Gazecie Wyborczej”. Otwarcie opowiadał o swojej śmiertelnej chorobie – postępującym zaniku mięśni Duchenne’a. Cierpiał, lecz nie skarżył się, przeciwnie – potrafił żartować ze swojej sytuacji. – Chcę żyć pełnią życia – wyznał w jednym z wywiadów.
Bartłomiej Skrzyński zmarł 15 września. Miał 41 lat.


 

Źródło: Biuro Prasowe, UM Wrocław