Kielce: Uczą się patrzeć nie tylko wzrokiem

Łączą światy dzieci widzących i tych z niepełnosprawnością wzroku przy okazji doskonale się bawiąc – w Kieleckim Centrum Kultury odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Widzimy się”.
Projekt „Widzimy się” to bezpłatne, artystyczno-edukacyjne warsztaty integracyjne. – Ich celem jest połączenie światów dzieci widzących i tych z niepełnosprawnością wzroku, wydobycie kształtów, dźwięków i smaków z ciemności, nauczenie się, że patrzeć można nie tylko wzrokiem. Takiego projektu jeszcze u nas nie było – mówi dyrektor KCK Augustyna Nowacka.
– Do udziału w nim zaprosiliśmy dzieci z niepełnosprawnościami wzroku oraz dzieci widzące w wieku 8-13 lat. Ta wspaniała, odważna, wspierająca się grupa, pod opieką wykwalifikowanych instruktorów przechodzi razem drogą pełną artystycznych i kulturalnych wyzwań, ale przede wszystkim doskonale się bawiąc – podkreśla Augustyna Nowacka.
W ramach projektu zaplanowano pięć spotkań warsztatowych, cztery we wrześniu oraz jedno, ostanie w październiku. Warsztaty mają charakter interdyscyplinarny, łączą elementy z zakresu edukacji kulturalnej, plastyki, muzyki, smaku oraz filmu.
– Za nami dwa spotkania z uczestnikami projektu „Widzimy się”. Było radośnie, pouczająco, ale i wzruszająco. Dzieci ze specjalnymi maseczkami na oczach opisywały słowami trzymane w dłoniach przedmioty, poznawały alfabet Braille’a, uczyły się pisać swoje imiona na maszynie do Braille’a, a w całkowitej ciemności, w maseczkach i z białymi laskami, próbowały chodzić unikając przeszkód po Małej Scenie. Za drugim razem stworzyły piękne mozaiki z wykorzystaniem naturalnych elementów. Pomysłowość uczestników nie zna granic – mówi dyrektor Augustyna Nowacka.
Podczas trzeciego spotkania dzieci z zasłoniętymi oczami rozpoznawały smaki owoców i gotowanych warzyw, wspólnie robiły kluski śląskie oraz sałatkę ze świeżych warzyw. Gościnnie w warsztatach wziął udział również Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc i Sławomir Stachura, dyrektor Kancelarii Prezydenta.
– To bardzo ważne przedsięwzięcie, uczące nas wszystkich, uwrażliwiające, łączące świat dzieci widzących i niedowidzących. Dzieci w integracyjnych warsztatach teatralnych, plastycznych, muzycznych czy smaku poznają swój świat i uczą się siebie wzajemnie. To kolejny krok KCK do stworzenia oferty w zakresie dostępności do działań kulturalnych środowisk wykluczonych i tych o utrudnionym dostępie do kultury – podkreśla dyrektor.
Wszystkie prace uczestników zaprezentowane będą na wystawie kończącej projekt, która odbędzie się 3 października w Kieleckim Centrum Kultury.
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu z programu „Bardzo Młoda Kultura”, którego operatorem jest Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach w ramach programu Narodowego Centrum Kultury.


 

Źródło: Biuro Prasowe UM Kielce