Leczniczy implant do oka mniejszy niż ziarenko piasku może zrewolucjonizować leczenie jaskry

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła uwalniający lek implant firmy Allergan, aplikowany do oka w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrz gałkowego u pacjentów z jaskrą otwartego kąta lub nadciśnieniem ocznym.
Maleńki poliestrowy korek o wymiarach zaledwie 0,2 mm na 1 mm, stopniowo uwalnia bimatoprost, lek znajdujący się już w kroplach do oczu, często przepisywanych w leczeniu tej choroby. Jednak więcej niż siedmiu na dziesięciu pacjentów nie stosuje prawidłowo przepisywanych kropli – co zmniejsza efektywność leku.
Oczekuje się, że implant wpłynie na poprawę jakości leczenia i spowolni postęp choroby.
W jaskrze dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego (który wysyła informacje z oka do mózgu w celu przetworzenia go na obrazy), co prowadzi do utraty wzroku.
Najczęściej występuje u osób w wieku 70 i 80 lat, zwykle jest spowodowana gromadzeniem się płynu w przedniej części oka, z powodu zbyt dużej jego produkcji lub nieprawidłowego odpływu. Zwiększa to ciśnienie w oku i ściska nerw wzrokowy, niszcząc niektóre włókna potrzebne do przekazywania informacji do mózgu.
Uszkodzenia nie można cofnąć, ale leczenie obniżające ciśnienie może spowolnić lub zapobiec dalszej utracie wzroku.
Podstawą leczenia są krople do oczu, które należy podawać do czterech razy dziennie. Obniżają ciśnienie, zmniejszając ilość płynu wytwarzanego przez oko lub ułatwiając jego drenaż.
Jednak badanie przeprowadzone w 2017 roku na Uniwersytecie w Sao Paulo w Brazylii, w którym obserwowano osoby z jaskrą podczas zakraplania, wykazało, że 72 procent z nich miało problemy z ich prawidłowym podawaniem.
Inne badania wykazały, iż wiele osób po prostu zapomina o aplikacji kropli lub ich nie stosuje z powodu podrażnienia oczu.
Nowy implant, wyprodukowany przez firmę Allergan, jest ładowany do aplikatora przypominającego długopis, a następnie wstrzykiwany przez lekarza tuż pod rogówką, zewnętrzną warstwą ochronną oka. Umieszczony na tęczówce, kolorowej części oka, implant powoli rozpuszcza się w czasie, uwalniając bimatoprost.
Bimatoprost działa naśladując działanie prostaglandyn, naturalnie występujących związków, które pomagają w odprowadzaniu płynu z oka.
W dwóch badaniach z udziałem ponad 1100 pacjentów implant obniżył ciśnienie wewnątrz oka nawet o jedną trzecią w ciągu trzech miesięcy – podobnie jak zwykłe krople do oczu. Skutki uboczne obejmowały niewyraźne widzenie, ból oczu i bóle głowy. W rzadkich przypadkach implant może uszkodzić rogówkę, prowadząc do trwałej utraty wzroku.
Urządzenie zostało dopuszczone do użytku w Stanach Zjednoczonych na początku tego roku, a firma Allergan planuje ubiegać się o homologację w innych krajach.


 

Źródło: www.oversixty.com.au