W Wielkopolsce powstaną 3 nowe środowiskowe domy samopomocy

– Dążymy do tego, aby na mapie całego kraju niwelować białe plamy, aby w każdym powiecie był co najmniej jeden dom samopomocy – mówiła w piątek w Poznaniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Podczas wizyty szefowej MRPiPS Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podpisał umowy na 3 nowe środowiskowe domy samopomocy z przedstawicielami powiatu grodziskiego oraz gmin Przemęt oraz Żerków.
Jeżeli mówimy o środowiskowych domach samopomocy, na koniec ubiegłego roku 27 powiatów w 10 województwach stanowiło jeszcze „białe plamy” na mapie Polski. Dla porównania w 2015 r. takich powiatów bez środowiskowego domu pomocy społecznej było 45.
– Dzięki działaniom rządu z roku na rok rośnie sieć środowiskowych domów samopomocy. W bieżącym roku na ten cel przeznaczyliśmy dla wszystkich województw ponad 40 mln zł. Dążymy do tego, aby na mapie całego kraju niwelować białe plamy, aby w każdym powiecie był co najmniej jeden dom samopomocy – mówiła w piątek w Poznaniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Podczas wizyty szefowej MRPiPS w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podpisał umowy na 3 nowe środowiskowe domy samopomocy z przedstawicielami powiatu grodziskiego oraz gmin Przemęt i Żerków.
Na powstanie 3 ŚDS-ów przekazane zostanie łącznie prawie 2,7 mln zł. Po uruchomieniu każda z tych placówek w 2020 r. otrzyma dotację na bieżące utrzymanie uczestników oraz podwyższoną dotację dla osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub spektrum autyzmu. To łącznie ok. 146 tys. zł.
Systematycznie rośnie dostępność usług w środowiskowych domach samopomocy. Na koniec 2019 r. działało 830 placówek. Pięć lat temu, w 2015 r. było ich 760.


 

Źródło: MRPiPS