Toruń: Zespół Szkół nr 26 wzbogacił się o basen rehabilitacyjny i ścieżkę sensoryczną

W 2020 roku ukończono budowę basenu rehabilitacyjnego przy Zespole Szkół 26 – nowoczesnego obiektu w pełni przystosowanego dla osób niepełnosprawnych, z trzema nieckami – dwiema rehabilitacyjnymi, w tym jedną z ruchomym dnem oraz brodzikiem dla dzieci. Znajdują się tam także atrakcje basenowe typu: parasol, wodny masaż i masaż powietrzny do masażu stóp.
Przy obiekcie powstała ścieżka sensoryczna złożona z sześciu sektorów wyposażonych w różne sprzęty i przedmioty oddziałujące na poszczególne zmysły. Każdy z nich wyposażony jest w tablicę informacyjną. I tak w sektorze dźwiękowym znalazł się telegraf akustyczny, w sektorze wodnym – ścieżka z bali układanych poprzecznie, a w sektorze smaków i zapachów – pergola, kolorowy ogród, krzewy. Bogato wyposażony został sektor iluzji optycznych. Są tam:  wędrujące koło (kontrastowe odcienie bieli i czerni powodują, że podczas szybkiego obracania tarczy, biały kolor zmienia się w szary, poprzez zlewanie się z czarnym), małe-duże soczewki Fresnela (dzięki umieszczeniu soczewek powiększających i pomniejszających w skrzyni, do której wkładamy ręce, użytkownik ma możliwość obserwowania zmian, jakie zachodzą pod ich wpływem), lustro walcowate (tafla nietłukącego się tworzywa odpowiednio uformowana, pokazuje różnorodne zniekształcenia własnego odbicia), kolorowy krater (zawiera plamy barwne, które poprzez konkretne ich wyprofilowanie, stwarzają złudzenie, że obiekt jest trójwymiarowy), magiczna studnia. Sektor doznań równoważnych to inaczej plac zabaw wyposażony w tyrolkę, równoważnię, zjeżdżalnię, drabinki z linami do wspinaczki, różnego typu huśtawki, trampolinę naziemną, bocianie gniazdo, piaskownicę, pojazd na torach, ściankę-przytulankę. Dla zmęczonych zabawą stanęła altana. W sektorze orientacji przestrzennej znalazła się ścieżka fakturowa – podczas poruszania się po jej urozmaiconym podłożu, w różnych kierunkach osoby niepełnosprawne będą kształciły i utrwalały elementarne umiejętności matematyczne (m.in. ilościowe, wielkościowe) oraz orientacje w przestrzeni.
Ścieżka sensoryczna powstała w ramach zadania „Budowa basenu rehabilitacyjnego z łącznikiem wraz ze ścieżką sensoryczną oraz infrastrukturą techniczną i drogową przy Zespole Szkół nr 26, ul. Fałata 89/90 w Toruniu”. Wykonawcą jest BUD-EKO R.S. Szymańscy Sp. j. z Torunia, a koszt całości to 10 550 500 zł.


 

Źródło: UM Toruń / Magdalena Winiarska