Wiceminister Wdówik: od 25 maja placówki dziennego pobytu będą mogły być otwarte

Od 25 maja działalność będą mogły wznowić placówki wsparcia dziennego, dzienne domy i kluby seniora, domy pomocy, środowiskowe domy samopomocy i warsztaty terapii zajęciowej – poinformował PAP w środę wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik.
„Powoli wracamy do nowej normalności w dobie epidemii koronawirusa. Przed nami kolejny etap – umożliwienie otwarcia placówek dziennego pobytu” – powiedział wiceminister Wdówik.
Poinformował, że od 25 maja działalność będą mogły wznowić placówki wsparcia dziennego, dzienne domy i kluby seniora, domy pomocy, środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, a także warsztaty terapii zajęciowej i podmioty zatrudnienia socjalnego.
„Tak jak w przypadku otwarcia instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi – umożliwiamy otwarcie placówek, a nie nakazujemy. Różne placówki mogą potrzebować mniej lub więcej czasu na przygotowanie się do wznowienia działalności i spełnienia wszystkich rekomendacji” – zaznaczył.
Powiedział, że nie ma jednak wątpliwości, że ich otwarcie jest niezwykle potrzebne dla możliwie normalnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, mniej samodzielnych. Wskazał, że ostateczna decyzja o otwarciu placówki zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej i będzie podejmowana przez wojewodów.
„Wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowaliśmy rekomendacje dla placówek dziennego pobytu – zarówno ogólne, jak i skierowane do konkretnych typów placówek z uwzględnieniem specyfiki ich działania. To bardzo ważne, by były stosowane – chodzi o zdrowie i życie zarówno podopiecznych, jak i pracowników” – powiedział Wdówik.
Zgodnie z rekomendacjami, wszyscy pracownicy powinni mieć zapewnione środki ochrony indywidualnej. Rekomenduje się przede wszystkim osłonę ust i nosa, a także rękawiczki jednorazowe, albo preparaty do dezynfekcji rąk oraz nienasiąkliwe fartuchy z długim rękawem, wiązane z tyłu (w ilości wystarczającej do użycia w razie potrzeby np. przy czynnościach pielęgnacyjnych).
W rekomendacjach wskazano m.in., że telefony komórkowe nie powinny być pozostawiane na powierzchniach ogólnodostępnych, należy je w miarę możliwości dezynfekować. Regularnie dezynfekować należy też powierzchnie użytkowe i wyposażenie wykorzystywane do zajęć (m.in. klamki, poręcze, blaty, klawiatury, włączniki świateł). Toalety powinny być dezynfekowane na bieżąco, przynajmniej cztery razy dziennie. Pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone.
Do placówek mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez objawów choroby zakaźnej.


 

Źródło: PAP / Olga Zakolska