Ninateka (ninateka.pl), wyjątkowyserwis VOD zawierający ponad 7000 rozmaitych materiałów audiowizualnych poświęconych kulturze, w tym filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli, koncertów i animacji, poszerza swoją ofertę dla osób z niepełnosprawnością. W Ninatece za darmo i bez reklam można korzystać już z niemal 300 materiałów opatrzonych audiodeskrypcją, tłumaczeniami na język migowy i napisami dla osób niesłyszących.
Ninateka(ninateka.pl), serwis prowadzony przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA), w otwartym, darmowym dostępie prezentuje bogactwo polskiej kultury audiowizualnej. Na ninateka.pl znajduje się już ponad 7000 wyselekcjonowanych materiałów audiowizualnych, a liczba ta codziennie rośnie. Tylko tu,nieodpłatnie i bez reklam, można oglądać filmy fabularne i dokumentalne czołowych polskich twórców, rejestracje spektakli i koncertów, animacje, słuchowiska i rozmowy z ciekawymi ludźmi.
Ninateka powstała z myślą o wszystkich użytkownikach – również tych, którzy często spotykają się z wykluczeniem z przestrzeni cyfrowej i utrudnionym dostępem do kultury. Serwis jest otwarty także dla osób z niepełnosprawnościami i wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą w pełni korzystać z zasobów Internetu.
Już teraz w Ninatece znajdują się 103 materiały z audiodeskrypcją(m.in. „Jestem mordercą” w reż. Macieja Pieprzycy, „Wszystko na sprzedaż” Andrzeja Wajdy, „Między nami dobrze jest” w reż. Grzegorza Jarzyny), 94 opatrzone tłumaczeniem na Polski Język Migowy(takie jak „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego, „Inny świat” w reż. Doroty Kędzierzawskiej, „Dziennik z podróży” w reż. Piotra Stasika)oraz 182 z napisami dla osób niesłyszących. Wśród nich m.inklasyka polskiego dokumentu, etiudy i programy telewizyjne, w tym „Przewodnik po sztuce” prowadzony przez Zbigniewa Liberę. Z wszystkich zasobów dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, łącznie blisko 300 tytułów, można korzystać za darmo i bez reklam, a liczba ta stale się powiększa.
W dobie ograniczonego dostępu do wydarzeń miejskich i zawieszonej działalności kin, teatrów czy bibliotek,serwis może być interesującą propozycją dla odbiorców kultury – także dla tych, którzy na co dzień nie zawsze mogą korzystać z bogactwa dostępnych w sieci zasobów, w tym komercyjnych serwisów VOD i oferty stacji telewizyjnych.
Ninateka jako miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnościami została dwukrotnie doceniona: przez Stowarzyszenie Integracja nagrodą „Serwis www bez barier” za najbardziej dostępny serwis internetowy w kategorii „Serwis akcji/wydarzenia kulturalnego” oraz przez Polską Akademię Dostępności – projekt realizowany przez Fundację Widzialni we współpracy z MAiC jako zwycięzca konkursu „The best of accessibilityproject, 2014” .
***
Ninateka to wyjątkowy serwis VOD, który w otwartym, darmowym dostępie prezentuje bogactwo polskiej kultury audiowizualnej. W zbiorach Ninateki znajduje się ponad 7000 wyselekcjonowanych materiałów i liczba ta codziennie rośnie. W Ninatece udostępniamy filmy fabularne i dokumentalne, rejestracje spektakli i koncertów, animacje, słuchowiska i rozmowy z ciekawymi ludźmi.
Szczególne miejsce w zbiorachNinateki zajmuje polski dokument, zarówno twórczość klasyków tego gatunku – przedstawicieli Polskiej Szkoły Dokumentu – w tym Marcela Łozińskiego, Pawła Łozińskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Kazimierza Karabasza, Mari Zmarz-Koczanowicz, jak i dokumentalistów debiutujących później, m.in. Wojciecha Staronia, Bartka Konopki, Hanny Polak czy Piotra Stasika. Ninateka to także filmy młodych filmowców i ich krótkometrażowych fabuł, możliwe m.in. dzięki współpracy FINA ze Studiem Munka.
Z myślą o miłośnikach teatru powstała Kolekcja teatralna, w której znajduje się ponad 50 przedstawień telewizyjnych i słuchowisk. Odwiedzając Ninatekę, można obejrzeć spektakle najważniejszych polskich reżyserów, m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Jana Klaty, Adama Hanuszkiewicza, Krystiana Lupy, Zygmunta Hübnera, Tadeusza Kantora, Jerzego Jarockiego, Krystyny Jandy, Izabelli Cywińskiej i Erwina Axera.
Serwis ma także bogatą ofertę dla melomanów – kolekcje muzyczne poświęcone największym polskim kompozytorom XX wieku, ale też rejestracje koncertów ukazujących najciekawsze zjawiska współczesnej rodzimej sceny muzycznej. Wśród artystów można wymienić Marcina Maseckiego, Patryka Zakrockiego, Wacława Zimpla, Jana Emila Młynarskiego, czy zespoły Tęskno, EABS i Trupa Trupa.
Źródło: Materiał nadesłany