Koronawirus w Polsce: Żołnierze ewakuowali podopiecznych DPS w Kleszczowie w woj. łódzkim

W środę po południu zakończyła się ewakuacja podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie (woj. łódzkie). Do szpitali przewieziono 55 pensjonariuszy. To czwarta wspólna operacja cywilnych służb medycznych i sanitarnych, żołnierzy WOT oraz Wojsk Lądowych i podchorążych.
Łącznie w ewakuacji brało udział 29 żołnierzy z 9. Łódzkiej Brygady OT i podchorążych WAT oraz 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, a także policjanci, personel medyczny z Tomaszowa i Łodzi oraz pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW w Łodzi.
Do szpitali w Radomsku, Bełchatowie, Zgierzu i Łodzi przewieziono 55 zarażonych koronawirusem pensjonariuszy.
Rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak poinformował, że obecnie trwa przygotowanie budynku DPS do dekontaminacji, którą przeprowadzą żołnierze 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór.
Działania te rozpoczną się w czwartek o godz. 9.00.
Wcześniej terytorialsi współdziałając z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz podchorążymi i innymi służbami wspierali wojewodów i samorządy zapewniając ewakuację i dekontaminację domów pomocy społecznej w Koszęcinie, Drzewicy oraz Kaliszu.
W czasie operacji „Odporna Wiosna” żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielili bezpośredniego wsparcia już 116 Domom Pomocy Społecznej. Dowódcy brygad OT nawiązali kontakt ze wszystkimi ponad 800 placówkami w Polsce. Na bieżąco monitorowana jest sytuacja DPS-ów, a brygady OT odpowiadają na potrzeby dyrektorów placówek. Wczoraj zakończyła się kolejna ewakuacja DPS, tym razem w Kleszczowie w powiecie bełchatowskim.


 

Źródło: PAP / Monika Zdziera