Koronawirus w Łodzi: Telefon życzliwości, czyli seniorzy seniorom z pomocą

10 wolontariuszy-seniorów Telefonu Życzliwości przeniosło swoją „pracę” do domu i odbiera telefony od innych seniorów, którzy potrzebują pomocy. W dobie koronawirusa każdy z wolontariuszy ma ich nawet kilkanaście więcej w ciągu tygodnia.
Przypomnijmy, Telefon Życzliwości działa od 5 lat przy Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora przy ul. Szpitalnej  w Łodzi. Tworzy go sieć wolontariuszy – seniorów, którzy postanowili poświęcić swój prywatny czas, by pomagać innym seniorom. Zaczynali od kilku godzin w tygodniu, gdy siadali do telefonu w CZAS, by odbierać połączenia od innych seniorów potrzebujących wsparcia, informacji czy zwykłej życzliwej rozmowy. W erze, w której korzystamy np. z internetu, by zdobywać informacje – seniorzy nie do końca mogli się odnaleźć. Telefon Życzliwości stał się ich oknem na świat oraz źródłem wiedzy. A często, dla osób samotnych czy schorowanych, po prostu szansą na rozmowę. Z czasem między wolontariuszami a dzwoniącymi wytworzyły się przyjaźnie i znajomości. Są to osoby, do których wolontariusz z CZAS dzwoni częściej, regularnie.
Dziś CZAS, w związku z pandemią koronawirusa, został zamknięty dla uczestników dotychczasowych zajęć (seniorzy korzystają tu m.in. z gimnastyki, spotkań brydżowych, kursów komputerowych czy nauki języka angielskiego), ale Telefon Życzliwości nie zawiesił działania. Wolontariusze, korzystając z telefonów komórkowych, prowadzą swoją działalność z domów.
Jak przyznaje Grażyna Jagodzka, seniorka, koordynator Telefonu Życzliwości, dziś, w erze koronawirusa „pracy” mają jeszcze więcej niż dotychczas. Tylko do Pani Grażyny w ciągu ostatnich kilku dni zadzwoniło 15 nowych osób. Telefony są nie tylko z Łodzi, ale i z całej Polski. Seniorzy dzwonią ze sprawami rodzinnymi, zdrowotnymi, sądowymi. Proszą też o pomoc. Np. dwóch starszych Panów z Łodzi, w wieku 80 i 96 lat, potrzebowało wsparcia w dowozie ciepłych posiłków, ponieważ ich dotychczasowa osiedlowa jadłodajnia zamknęła się w związku z epidemią.
Wolontariusze kierują starsze osoby z Łodzi pod specjalny numer telefonu dla seniorów uruchomiony przez Urząd Miasta Łodzi: 42 638 55 00. Kontaktują się też w ich sprawach z Centrum Zarządzania Kryzysowego czy z Biurem Partycypacji Społecznej UMŁ, które koordynuje pracę wolontariuszy robiących m.in. zakupy dla seniorów.
Łódzki Telefon Życzliwości to: 739-903-452


 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi